Yahoo 1 milyardan fazla kullanıcısının hacklendiğini duyurdu. İnternet devi, bu olayın 2014’te 500 milyon kullanıcının hesaplarına girildiği olaydan farklı olduğunu söylüyor.

Şirket yaptığı açıklama, “Yahoo, Ağustos 2013’te izni olmayan üçüncü bir aktörün bir milyardan fazla kullanıcıya ait verileri çaldığına inanıyor” diye konuştu.

Yahoo isimler, telefon numaraları, şifreler ve e-posta adreslerinin çalındığını, ancak banka ya da ödeme bilgilerine dokunulmadığını söylüyor.

Şirket, polis ve yetkililerle yakinen çalışıldığını duyurdu.

Açıklamada, 2013’teki siber saldırı olayının “devlet destekli” korsanlarca gerçekleştirildiğine inanıldığı ifade edildi. Yahoo, Eylül 2014’teki verilerin çalınması olayında da “devlet destekli aktörler” açıklamasını yapmıştı.

Verizon ile anlaşma tehlikede

Olayın, Yahoo‘nun Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon tarafından satın alınmasını tehlikeye atabileceği konuşuluyor.

Verizon Yahoo‘yu satın almak için 4,8 milyon dolarlık teklifte bulunmuştu.

Verizon olayın açığa çıkmasının ardından yaptığı açıklamada, Yahoo olayı araştırmaya devam ederken durumu değerlendireceklerini ve bir sonuca varmadan önce yeni gelişmeleri bekleyeceklerini açıkladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap