Amerikalı teknoloji devlerinden Yahoo’nun 500 milyon hesabın çalındığını açıklaması, siber güvenlik şirketlerini de harekete geçirdi. New Jersey merkezli bilgisayar yazılımı ve SSL sayısal sertifikalar sağlayan Comodo şirketi, kullanıcıları şifreleri konusunda uyardı.

500 milyon hesabın çalınmasını “tarihin en büyük siber saldırısı” olarak nitelendiren Yahoo’nun, saldırının “devlet destekli” olduğunu iddia etmesi dikkatleri bir kez daha siber güvenlik için internet kullanıcılarının ya da şirketlerin, devletlerin gerekli önlemleri alıp almadığına çevirdi.

İnternet ortamı için geliştirdiği güvenlik çözümleri ile dikkat çeken Comodo da, tıpkı Yahoo gibi ilk aşamada yapılması gerekenin parolaları değiştirmek olduğunu açıkladı.

İnternet kullanıcılarına “Parolanıza gerekli özeni göstererek kendinizi koruma altına alabilirsiniz” diyen Comodo yönetimi, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı;

  • Herkesin etrafta neler olup bittiğine kulak vermesi gerekmektedir. Eğer etkileşim içerisinde olduğunuz herhangi bir organizasyon/kurum size herhangi bir olası ihlal durumu rapor ediyorsa, parolanızı güncellemek için beklemeyin. Derhal değiştirin.
  • Büyük/küçük harf kombinasyonlarından ve özel karakter kullanımlarından oluşan güçlü ve uzun parolalar kullanmalıdır.
  • Siber güvenlik söz konusu olduğunda herkesin tetikte olmalı. Siber saldırıların herkesi hedef alabilir.
  • Siber saldırganlara internet güvenliğine olan bakış açımızı değiştirerek ve baştan sona koruma sağlayan teknolojilerden faydalanarak dur diyebiliriz.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap