1994 yılında Stanford Üniversitesi’nde okuyan iki arkadaş David Filo ve Jerry Yang tarafından kurulan Yahoo, 2000 yılında sadece 6 yıl içerisinde $128 milyarlık bir piyasa değerine ulaşmıştı.

2000 yılından sonra işler tersine gitmeye başladı ve Yahoo ana işine odaklanmak yerine bir çok farklı alana girerek güç kaybetti. O kadar çok yayılmıştı ki 2001 yılına gelindiğinde tam 400 farklı ürün ve hizmet ile müşterilerine ulaşıyordu.

Yahoo

Kaçan Fırsatlar

1998 yılında Google’ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page, Google’ı $1 milyon’a Yahoo’ya satmak için teklifte bulundu. Lakin Yahoo, Google’ın teknolojisine inanmayarak satın almayı reddetti. 2002 yılında Brin ve Page tekrardan Google’ı Yahoo’ya satmayı denediler ve bu sefer $3 milyar istiyorlardı. Yahoo, yine Google’ı almayı kabul etmedi.

2006 yılına gelindiğinde Yahoo bu sefer Facebook ile masaya oturmaya karar vermiş ve $1 milyar değerinde bir teklif yapmıştı. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg teklifi kabul edeceğini lakin biraz zaman istediğini belirtmişti. Zuckerberg tam olumlu karar ile geri dönüş yapacakken şirket çok kötü bir yarı yıl sonucu açıkladı, bunun üzerine Yahoo hemen teklifini revize etti ve artık Facebook’a verebilecekleri teklifin en fazla $850 milyon olduğunu iletti. Zuckerberg teklifi duyduktan tam 10 dakika sonra Yahoo’nun teklifini reddetti.

Yahoo’nun bugün piyasa değeri $41 milyar, bunun $37 milyarı Çinli e-ticaret sitesi Alibaba’daki %15 hissesinden gelmekte. 2 hafta önce Yahoo’nun Alibaba dışındaki işleri Amerikan Verizon şirketine $4.8 milyara satıldı.

Yahoo’nun kurucuları Filo ve Yang 1998 ve 2006 yılında önlerine gelen Facebook ve Google tekliflerini kabul etselerdi belkide bugün Yahoo tam $945 milyar piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi olacaktı.

Not: 12 Ağustos 2016 Cuma günü piyasaların kapanışıyla Google’ın değeri $545.9 milyar, Facebook’un ise $358.6 milyardı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap