Bilim insanlarının gerçekleştirdiği son bir araştırma, özellikle ülkemiz genelinde tercih edilen yağlı besin ile beslenme şekli doğrultusunda. Yapılan araştırma sonucu ise yağlı beslenmenin, genetiği tamamen değiştirdiği yönünde sonuçlanırken etkilerinin kuşaklar arası sürebileceği doğrulandı.

Birçok ülkede tercih edilen yağlı beslenme ve etkileri üzerinde gerçekleştirilen araştırmada uzmanlar bu beslenmenin genetiği dahi değiştirebileceği saptandı. Washington Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deney doğrultusunda yapılan inceleme ise vücutta bulunan fazla yağın doğacak bebekleri dahi olumsuz yönde etkilediği incelendi.

Washington Üniversitesi Kanser Merkezi’nin yürüttüğü çalışma, obezite ve kanser riskinin fazla yağ dolayısı ile genetik üzerinden bebeklere aktarabildiğini açıklarken, beslenme biçiminin kuşaklar arası genetiği ciddi boyutta etkilediği belirtildi.

 

Özellikle de meme kanseri teşhislerinde genetiğin önemli faktör olduğunu vurgulayan uzmanlar, yağlı beslenme şekillerinde vücutta oluşan fazla yağın, kötü huylu hücrelerin genetiğe yerleşme riskinin de daha fazla olduğunu belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap