ABD’nin Başkenti Washington’da yapılan Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantıları ile Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) genel kurul çalışmalarına katılan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın’a göre; küresel ekonomide krizin dokuzuncu yılında dünya ekonomisinde toparlanma istenen düzeyin gerisinde ve hala yavaş seyrediyor.

Yaptığı yazılı bir açıklama ile Washington’daki toplantıları değerlendiren TBB Başkanı Aydın, TBB üyesi bankalar tarafından uluslararası yatırımcılar ile ikili görüşmeler yapıldığını bildirdi. Yapılan ikili görüşmelerde darbe girişimi, etkileri ve Hükümet tarafından alınan önlemler konusunda değerlendirmeler yapıldığını vurgulayarak, “Yatırımcıların soruları ekonomik konulardan daha ziyade olağanüstü hal uygulamaları ve yansımalarını anlamaya yönelik olmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

‘Dış finansman imkanlarını sınırlıyor’

Küresel ekonomideki gelişmelerin dış ticarette ve sermaye hareketlerinde dışa açık bir ekonomiye sahip olan Türkiye’yi de önemli ölçüde etkilediğini belirten Hüseyin Aydın, “Yavaşlayan dış talebin büyümeye katkısı sınırlı kalmakta, uluslararası sermaye akımlarının seçici ve dalgalı olması da dış finansman imkanlarını, bu kaynaklara ulaşımda bir soruna neden olacak kadar olmasa da görece olarak sınırlandırmaktadır” diye konuştu.

Görüşmelerde, 2017 – 2019 dönemi Orta Vadeli Program hakkında bilgi verildiğini kaydeden Aydın şöyle devam etti;

Büyümenin hızlanarak sürdürülmesinin ve istihdamın arttırılmasının öncelikli konular olduğu, makro dengelerin sağlam kalmasına dikkat edildiği belirtilmiştir. Bu nedenle Hükümetin tasarrufları ve sabit sermaye yatırımları artırmak için kaynak kullanımında etkinliği destekleyecek reformları hayata geçirmekte kararlı bir yaklaşım içinde olduğu belirtildi. Bu sayede, son kredi not düşürümüne karşı verilecek en iyi cevabın reformlar yoluyla ekonomik büyümenin sürdürülmesi olduğu vurgulandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap