Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sonrası yabancı yatırımcılar, kaygıları boşa çıkardı ve Borsa İstanbul’dan kaçmadı. Temmuz ayında sadece 210 milyon dolarlık satış gerçekleştiren yabancılar yılbaşından bu yana ise toplamda 376 milyon dolarlık alım yaptı.

display stock market numbers and graph

Sanayi hisselerinde alım arttı

Milliyet’in haberine göre; geçtiğimiz yılın temmuz ayında yabancılar BİST’te 5 milyar 304 milyon dolarlık alım, 5 milyar 551 milyon dolarlık satım gerçekleştirip, 246 milyon dolarlık net satım yapmışlardı. Bu yılın temmuz ayında en fazla net alım ve satım yapılan hisse senetlerine baktığımızda banka, havayolu, gayrimenkul ve holding hisselerinde satışlar görülürken sanayi hisselerinde alımların arttığı görülüyor.

Panikleyen küçük yatırımcılar zarar etti

15 Temmuz’un hemen sonrasında acele yazılan raporların aşırı kaygı ve tedirginlik yansıtması, not kuruluşu Moody’s’in Türkiye’yi negatif izlemeye alması ve bir diğer notçu S&P’nin Türkiye’nin notunu düşürmesi ile panikleyen küçük yatırımcılar, zarar etti. Ancak sonrasında daha detaylı analiz içeren raporların yayınlanması, Moody’s’in Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu koruması, Türkiye’nin yaşanan bu darbe girişimi karşısında hızla toparlandığının görülmesi üzerine alımların yeniden geldiği görülüyor. Borsa İstanbul’un 1986 yılından bu yana seyrine bakıldığında diplerden nasıl büyük bir atakla çıkıldığı görülmekte. Bu nedenle böylesi dalgalanmaları yatırımcılar fırsat olarak görüp yeniden alımlara yönelmekte.

Hisse senetleri ucuzladı

Yabancılar temmuz ayında Türkiye’nin öncü sanayi kuruluşlarının hisselerini topladı. Darbe girişimi öncesinde gelişmekte olan ülke borsalarının altında işlem gören hisse senetleri, şimdi daha fazla ucuzlamış durumda. Ülkede hızla normalleşmeye başlayan süreç, böylesi büyük bir öngörü dışı risk karşısında hızla gerçekleşen toparlanma darbeler ve krizler karşısında Türk ekonomisinin ve Türk şirketlerinin dayanıklılıklarını göstermesi açısından oldukça önemli.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap