Alışveriş merkezlerinde, sokaklarda karşımıza çıkan, hatta alışveriş yaptığımız halde Türk olduğunu bilmediğimiz markalar var. Yerli şirketlerin, yabancı isimler seçmesinin iki farklı nedeni var. Birincisi, Türk tüketicisinin büyük bir çoğunluğu yabancı markaların daha kaliteli olduğu düşünüyor, ikincisiyse yurtdışına açılmayı hedefleyen şirketler, markalarının kolay telaffuz edilebilmesini tercih ediyor. İşte yabancı sandığımız aslında yerli olan 10 marka….

1. Chakra cihancagli

Kocaer Grubu bünyesindeki Chakra markası, bambu odaklı banyo ve ev tekstili ürünleriyle biliniyor.
Victoria’s Secret, DKNY, Calvin Klein, Carre Blanc, Marks&Spencer gibi ünlü markalara özel üretimler yapan Kocaer Teksil, kendi markasını üretmeye kararı alıyor. Denizli çıkışlı markanın ilk mağazası Kanyon’da açıldı, şimdi Türkiye genelinde 33 mağazası var.

2. Greyder greyder-magazasi

Mesleğe çıraklıkla başlayan Hacı İsmail Kavlu, ayakkabı üretiminin bütün alanlarında çalışarak tecrübe kazandı.
İlk olarak 1987 yılında Çapula adlı kendi markasını yaratan Kavlu, 1994 ekonomik krizinden yeni markası Greyder ile çıkmayı başardı. Greyder, şimdi Türkiye’nin batısından doğusuna onlarca mağazaya sahip.

 

3. English HomeEnglish-Home

Ev tekstil ürünlerinde dünya üzerinde iyi bir yer edinmiş olan English Home, Turgut Aydın Holding tarafından kuruldu. Ürünlerinde İngiliz stili ev tarzını yansıtan English Home, bugün Türkiye ve yurtdışında 130’un üzerinde mağazayla tüketicilerine hizmet veriyor.

4. Casper casper-magaza

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okurken tanışan Rizeli Yalçın Yıldırım ve Gaziantepli Altan Aras Fakılı tarafından 1991’de kurulan Casper Bilgisayar, bugün dünya devleriyle yarışıyor. Türkiye’nin ilk yerli PC (Personal Computer) markası olan Casper, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük bilgisayar üretim fabrikasına sahip.

5. LazzoniLazzoni-magaza

Artvin’in Arhavi ilçesinde dünyaya gelen Osman Karabulut tarafından, Ankara’da kurulan Bulut Mutfak, dönemin güçlü markalarından oldu. Bulut Mutfak’ı kardeşine bırakan Osman Karabulut, oğlu Yaşar ile Lazzoni Mobilya markasını kurdu. İlk bakışta İtalyan markası gibi dursa da Lazzoni’nin isim babası Yaşar Kabulut, “Arhavili Laz bir aileyiz, dünya markası yaratırken kimliğimizi de yansıtmak istedik” diyor. Ailenin üçüncü kuşak üyesi Efe’nin Amerika’da eğitim almasını sağlayan aile, şimdi markalarını yurtdışına taşıdı. Almanya ve Amerika’da mağaza açtı.

6. Ramsey Ramsey-magaza

Kastamonu doğumlu Remzi Gür’ün temellerini Londra’da attığı, 1985 yılında İstanbul Merter’e taşıdığı Ramsey, şimdi dünyanın birçok ülkesinde mağazası bulunan global bir marka.
Merter’de açtığı erkek giyim mağazanın gittikçe büyümesi üzerine Kastamonu’da fabrika açan Gür, memleketinde ürettiği ürünleri Türkiye’nin farklı şehirlerindeki mağazaları varında satışa sunuyor.

 

7. Bellonabellona-magaza

Kayseri’de kurulan Boydak Holding bünyesindeki Bellona, bir mobilya markası. 1997 yılında Sami Boydak ve Mustafa Boydak tarafından kurulan ve ürünleri Kayseri’de üretilen markanın, Avrupa’da 50’ye yakın mağazası bulunuyor.

8. ColinsColins-magza

Eroğlu Holding bünyesindeki hazır giyim markası Colin’s, 1983 yılında kuruldu. Özellikle Rusya’ya damgasını vuran giyim markalarından Colin’s’in dünyanın 38 ülkesinde 600’e aşkın mağazası bulunuyor.

 

 

9. DYO dyo-magaza

Türkiye’nin önde gelen boya firmalarından DYO’nun açılımı Durmuş Yaşar ve Oğulları!
Şirketin kurucusu Durmuş Yaşar, ilk olarak İzmir’de küçük bir mağaza açtı. 1941 yılında ilk boya imalatını gerçekleştiren şirket, 1954’de ilk boya fabrikasını açarak boya sektöründe önemli bir ilerleme yaptı. DYO, şu anda ürünlerini 40 ülkeye pazarlıyor.

10. BeymenBeymen-magaza

Koleksiyonlarıyla dünyada best-in-class (sınıfının en iyisi) olarak kabul edilen Beymen,1971 yılında Osman Boyner tarafından kuruldu.

Beymen Multibrand Stores, Beymen Club, Beymen Blender ve Beymen Shu adlarında alt markaları bulunan Beymen’in, Türkiye genelinde 60’ı aşkın mağazası var.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap