İzleyici sayısı ve bilet hasılatıyla son 10 yılda önemli bir büyüme yakalayan Türk sineması, 2016 yazında yabancı filmlerle güldü.

Yaz boyunca kesilen bilet sayısı 8.7 milyon adeti aştı. Bu rakam tüm zamanların en iyi yaz sezonu olarak tarihe geçti. 2015’e göre kesilen bilet sayısı 3-Haziran-1 Eylül 2016 tarihlerinde yüzde 21.4 arttı. Bu yaz kesilen bilet sayısının 8.1 milyonu yabancı filmlere ait. Böylece yaz boyunca sinemaya giden izleyicilerin yüzde 93’ü yabancı filmleri tercih etmiş oldu.

Hasılat 100 milyonu aştı

boxofficeturkiye.com’un raporuna göre, yaz boyunca Türkiye’de en çok izlenen ilk 10 film listesinde 3 çizgi film ve 7 tane de aksiyon filmi bulunuyor. Yaz aylarında hasılat rakamlarında da ciddi artış gözleniyor. Bu dönemde Türk sinemaları 103.5 milyon gişe geliri elde etti. Bilet ortalaması ise 11.82 TL oldu. Geçen yıl aynı dönemde hasılat rakamı 81 milyon TL, bilet ortalaması ise 11.22 TL’de kalmıştı.

En çok izlenenler

Yaz döneminde en çok izlenen yabancı film ise Buz Devri 5: Büyük Çarpışma oldu. Film 1.2 milyon izleyici ile 14 milyon lira hasılat yaptı. Buz Devri 5’i, 804 bin kişi ile “Suicide Squad: Gerçek Kötüler” takip etti. Film gişede 11 milyon liralık hasılat yaptı. En çok izlenen 10 yabancı filmin toplam gişe geliri ise 60 milyon liraya yaklaştı. Yaz aylarında sinemalarda yabancı filmlere ilginin artmasındaki ana neden ise Türk filmlerin sayısındaki düşüş olarak gösteriliyor. Önceki yıllara göre daha az yerli filmin gösterime girdiği 2016 yazında, gösterime giren yerli filmler de gişede başarı elde edemedi.

Kaynak: Hürriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap