Perakende sektörü gerektirdiği operasyonel yetkinlikler açısından oldukça zorlu bir sekör. Ancak son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşme sürecinin her alanda iş yapma şekillerini değiştirmesi perakende sektörünü de etkiledi. Yapısı itibariyle nispeten hantal kalan sektör, tüketicilerini daha çok e-ticaret siteleri ve hızlı teslimat türlerine kaptırmak üzere.

KPMG'nin "Küresel Tüketici Ürünleri ve Perakende Yöneticileri Araştırması 2017" raporu bu gerçeği daha derinlemesine irdelemiş. Buna göre perakende sektöründe halihazırda mevcut birçok zorluk arasından en öne çıkan bilhassa Y ve Z kuşaklarının tüketici alışkanlıklarının değişmesi olarak gösteriliyor.

KPMGTürkiye’nin de aralarında bulunduğu 31 ülkeden 526 tüketici ürünleri ve perakende sektörü yöneticisiyle görüştü, durum tespiti yaptı.

KPMG Pazarlama ve İş Geliştirme Lideri Sinem Cantürk, “Araştırmada, Y ve Z kuşağı temsilcilerinin perakende sektörünü yeni arayışlara iten tercihleri öne çıktı. Çok açık görüyoruz ki, Y ve Z kuşağının tercihleri sektörde taşları yerinden oynattı.  Y ve Z kuşağının dijital dünyaya ilgisi, geleneksel yöntemlere mesafeli yaklaşımı ve tercihlerindeki köklü değişimler, sektörün oyuncularını da şaşırtmışa benziyor. Raporumuz, her geçen gün değişen müşteri ihtiyaçlarına adapte olmak ve bunları karşılamak için stratejileri gözden geçiren köklü oyuncuların önünde hala uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Buna karşılık sonuçlara baktığımızda katılımcıların yüzde 74’ü müşteri güveni ve sadakatinin kısa dönemli başarılarda büyük önem taşıdığına inanıyor. Yöneticilerin yüzde 33’lük bölümü de önümüzdeki iki yıl boyunca en öncelikli gündem maddelerinin ‘müşteri güveni ve sadakati’ olacağını düşünüyor” dedi.

İlerleyen dönemlerde ise bilhassa yapay zeka teknolojisinin müşteri ihtiyaçlarını tespit etme ve buna yönelik ürünler sunma noktasında kullanılmasıyla perakendenin yeni bir boyut kazanması bekleniyor. Ayrıca veri analitiği de şirketlerin başarısı için kilit rol oynuyor.  Müşterilerine kulak veren işletmeler için veri analitiği pusula görevi üstleniyor. Bu analizin kuruluşun verimliliğini artırdığı gibi dinamik ve rekabetçi bir fiyat ile ürün stratejisi yaratabileceği düşünülüyor. Toplumsal, ekonomik ve çevresel değişimin hızla arttığı günlerde hızlı olmaktan başka çaresi kalmayan işletmelere veri analitiği yol gösteriyor. Artık işletmeler büyük ya da küçük olarak değil evrim geçiren yenilikçiler ile diğerleri olarak ayrılacak. Gelişmiş veri analitiği yeteneği bulunmayan tüketici ürünleri ve perakende firmaların, yakın gelecekte rekabetçi düzeyden uzaklaşacağı düşünülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap