Estee Lauder‘in CEO’su Fabrizio Freda‘ya göre, y nesli parfüm konusunda sevdiği ünlülerin kokuları yerine egzotik ve farklı kokuları tercih etmeye başladı.

59 yaşındaki başarılı CEO, Y neslinin artık “şömine veya eski ruj kokusu” gibi garip ancak özel kokuları merak etmeye başladığını anlattı. Ünlü yıldızların çıkardığı fabrikasyon parfümlerin büyük ilgi göremediğini belirten Freda, “parfüm artık gençler için imza niteliği taşıyor” dedi.

Parfüm sektörü üzerine yapılan bir araştırmada geçtiğimiz yıl fabrikasyon üretimle ortaya çıkmış parfümlerin satışlarında düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Aynı araştırmada zaanatçıların elinden çıkan parfümlerin satışlarında ise yüzde 22’lik bir yükseliş yaşandığı ortaya çıktı.

Çanta boyu parfümlerin satışı arttı

Parfüm anlayışında yalnızca koku değil aynı zamanda boyut da değişiklik kazanmaya başladı. Çanta boyu üretime geçen parfüm şişeleri Euromonitor‘ün verilerine göre 1 yıl içinde yüzde 50’lik bir büyüme sağladı. Buna karşılık diğer boyutlarda ise yüzde 1’lik bir azalma yaşandı.

Çanta boyu parfümlerin bu kadar tercih edilmesinde yalnızca boyutun sunduğu kolaylık sebep oluşturmuyor. Bununla birlikte maliyet konusunda da uygunluk sağlayan bu parfümler analistlere göre y neslinin daha fazla parfüm seçeneğini denemesine imkan sağlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap