Para ve tüketim alışkanlıklarının bir türlü tam olarak saptanamadığı Y nesli, yatırım ve borsa gibi hususlara da pek ilgi duymuyor.

Daha öncesinde onlarla ilgili yapılan birçok araştırmada ev ve araba gibi yatırım araçlarına ilgilerinin olmadığı ortaya çıkan Y nesli, borsayı da önemsemiyor. Harris‘in yaptığı araştırmaya göre bu neslin yüzde 80’i borsayı bir yatırım olarak görmüyor.

Harris‘in yaptığı araştırmada ayrıca Y nesline neden borsaya kayıtsız kaldıkları da soruldu. Bu sorunun yanıtına yüzde 41’i yeterli miktarda paralarının bulunmaması nedeniyle hayır dediklerini ifade etti.

Ancak asıl garip olanı Y neslinin yatırım ve yatırım firmaları konusundaki bilgisizliği oldu. Bu nesilden çoğu kişiye göre bir yatırım gerçekleştirmek için 1000 doların üzerinde birikimin bulunması şart.

Schoder‘in yaptığı başka bir ankete göre de bu neslin yatırım konusundaki bilgisizliği daha iyi bir şekilde ortaya çıkıyor. Araştırmada Y neslinin yüzde 32’si yatırım şirketlerinin nasıl bir işlevi olduğunu bilmiyor.

İktisat dersleri ise öğrencilerin cömertliğini azaltıyor

Y nesli yatırım ve yatırım şirketleri hususunda bilgisiz olarak görülüyor. Peki iktisat dersi alan ve bu konuda bilgi sahibi olan Y nesli nasıl davranış sergiliyor?

Washington Üniversitesi‘nin yapmış olduğu araştırmaya göre iktisat dersleri alan öğrenciler, diğer yaşıtlarına göre daha tutumlu bir tavır sergiliyor. Paralarını biriktirmek gibi bir tavır içine giren öğrenciler, yardım kuruluşlarına bile yardım ederken daha dikkatli davranıyor.

Şu anda yatırım yapan Y nesli ise yatırım gerçekleştiren tüm nesillerin içinde yalnızca yüzde 8.4’lük bir paya sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap