Henüz piyasanın yeni oyuncularından biri olmasına rağmen inanılmaz hızlı büyüme rakamları elde eden Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, son yatırım sürecinin ardından piyasa değerini 45 milyar dolara yükseltti.

Çin’de faaliyet gösteren ve özellikle Asya ülkelerinde başarıyı çok hızlı yakalayan Xiaomi, Apple’yi örnek aldığını gizlemiyor. Şirketin birçok ürünü ve onları sunum biçimi, Apple’den birebir alınmış gibi görünüyor; ancak Xiaomi’nin felsefesi Apple’nin Çin merkezli klonu olmak üzerine değil.

Onlar donanım üreticileriyle bağlarını geliştirerek ucuz donanımlar üretmenin mümkün olduğu bir ekosistem geliştirmeyi hedefliyor. Bunun neticesinde büyük kitlelere ulaşacak cihazlardan da yazılım ve servislerle para kazanmayı planlıyorlar. Yani bu açıdan da Google’ye benzedikleri söylenebilir.

Xiaomi halen kendini bir donanım şirketi değil, bir internet şirketi olarak tanımlamaya devam ediyor ve gelecekteki hedefleri bunu farklı alanlara yaymak. Yani akıllı telefon dışında farklı alanlara yayılmayı hedefliyorlar. Yeni yatırımla birlikte geleceğe dönük hedefleri de bu olacak gibi duruyor.

Şirkete yatırım yapanlar arasında Singapur ve Rus merkezli grupların yanı sıra, Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma’nın yatırım şirketi Yunfeng Capital de bulunuyor.

Yine de Xiaomi için gelecek şimdilik çok da parlak görünmüyor. Özellikle patent davaları yakın dönemde şirket için çok büyük bir soruna olabilir. En son Hindistan’da, Ericsson firmasının başvurusu üzerine Xiaomi’nin satışları durdurulmuştu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap