Wordpress dünyanın en çok kazanan şirketlerinin arasında yer alıyor olmasına rağmen San Francisco ofisini kapatma kararı aldı. Bu kararda etkili olan şeyse, çalışanların devasa ofiste çalışmayı değil evde çalışmayı tercih etmeleri.

WordPress.com'a sahip teknoloji şirketi Automattic; yüksek tavanlara, büyük bir kütüphaneye ve birçok özelliğe sahip güzel bir ofis yaşantısına sahipti; ancak çalışanlar ofise gidip çalışmak yerine evlerinden ya da kafelerde arkadaşlarıyla beraber vakit geçirerek çalışmayı tercih ettikleri için ofis kapatılma kararıyla karşı karşıya kaldı.

Şirketin CEO'su Matt Mullenweg çalışanların yeteri kadar ofiste bulunmadığından şikayet ederek yaptığı açıklamada:

“Yaklaşık olarak altı ya da yedi yıldan beri San Francisco’da bir ofise sahibiz, yüksek bir kira veriyoruz ama oraya kimse girmiyor neredeyse, boş. 15 bin metrekare alanda yalnızca 5 kişi bulunuyor. Sanki her bir kişi 3 bin metrekare alan kaplıyormuş gibi. İnsan boyutlarında masalar ise kullanılmıyor bile.”

Automattic, toplamda 550 çalışanına ofise gitmeden çalışma imkanı sunmuş. Bunun sonucunda ise mekana bağlı ortak çalışma durumu ortadan kalkmış oluyor.

Bu sonu kendilerinin hazırladıklarını söyleyen şirket sözcüsü Mark Armstrong, çalışanlara hep imkan sunduklarını, ortak çalışma alanlarını kullanmak isteyen çalışanlarına 250 dolarlık bir ödenek verdiklerini hatta, Starbucks gibi bir kahveci dükkanında çalışmalarını yapmak isterlerse orada içilen kahvelerin masraflarını karşıladıklarını söylüyor.

Günümüzde şirketler uzaktan çalışmayı teşvik ediyorlar ama aslında iş bu kadarla sınırlı değil gibi. Bunun öncülerinden IBM bile artık önünü alamadığı bu home ofis olayını sonlandırma kararı aldı. ABD’deki çalışanlarını ofiste çalışmaya tekrar teşvike başladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap