Wi-Fi cihazlardan çıkarak nesnelerden yansıyan kaçak radyasyon, ortamın hologram teknolojisi sayesinde üç boyutlu modelini yaratmayı sağlıyor.

Duvarların arkasını görebilmek bazı video oyunlarında çok işe yarayan bir özellik olagelmiştir. Superman karakterinin en önemli yeteneklerinden biri de budur. Gerçek hayatta ise özel ısı algılayıcı gözlükleriniz yoksa bir duvarın arkasında canlı olup olmadığını bile anlayamazsınız. Ama bir grup araştırmacı farklı iki teknolojiyi, Wi-Fi ve hologramları bir araya getirerek farklı bir yaklaşımla bunu çözmeyi başarmış.

Münih Teknik Üniversitesi (Technical University of Munich – TUM) araştırmacıları bu iş için artık çevremizde her daim varolan Wi-Fi dalgalarını kullanıyorlar. Bir mikrodalga radyasyon çeşidi olan Wi-Fi, akıllı telefonlar, internet modemleri, çoklayıcılar, yönlendiriciler ve farklı akıllı cihazlar sayesinde günlük hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Bu dalgalar cihazlardan yayıldıkça çevredeki nesneler tarafından yutuluyor veya yansıtılıyorlar. Nesnelerden yansıyan ve işe yaramadan ortamda bulunan dalgalara "kaçak radyasyon" deniliyor.

İşte bu yeni teknoloji bir ortamdaki kaçak radyasyon alanını iki anten vasıtası ile algılıyor. Antenlerden gelen veri ile nesnelerden yansıyan Wi-Fi dalgalarının gücünü, kaynağını ve yansıma noktası ölçülebiliyor. Sonuçlar bir haritaya, harita da üç boyutlu holografik bir imaja dönüştürülüyor. Ortaya çıkan görüntü henüz oyunlarda ve bilim-kurgu filmlerinde gördüklerimiz kadar temiz ve net değil. Ama henüz deneme aşamasında olan bir teknoloji için hiç fena değil.

Böyle bir teknoloji özellikle emniyet güçlerine, şehirlerde operasyon yapmak durumunda olan anti-terör timlerine çok yarayacak bir yetenek sunuyor. Ayrıca deprem bölgelerinde binaların içini görmek amacıyla kullanılması da mümkün. İşin karşı tarafından bakılırsa kötü niyetli kişiler, hırsızlar ve ajanlar tarafından da kullanılması imkansız değil.

Bu teknolojiyi kullanılarak inşa edilecek cihazın antenleri, kullanım alanına göre çok küçük bile olabilir. Yani elde taşınacak bir ürün ortaya koyulabilecek. Haritalandırma işleminde hologram kullanılmasının sebebi ise, hologram imajlarının hedefi birebir üç boyutlu şekilde yansıtabilme özelliği olduğu belirtilmiş. Ekip, çalışmanın ayrıntılı bir raporunu Physical Review Letters isimli yayında bilimsel makale olarak sunmuş durumda.

Kaynak: xTRlarge


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap