Amazon, geçtiğimiz Cuma günü ABD gıda perakendesi olan Whole Foods'u 13.7 milyar dolara satın aldığını duyurmuştu. Amazon'un lüks gıda perakendesine tam olarak ne yapmayı planladığı henüz belli olmasa da Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’nin yaptığı açıklamaya göre; yoğun ilgi gören organik ve doğal ürünlere daha çok yönelineceğini belirtti. Tam olarak bir açıklama yapmayan e-ticaret devi Amazon’un, gıda perakendeciliği konusunda büyük planlarının olduğu düşünülüyor.

Çevrimiçi perakende devi 2016 Aralık ayında bir video yayınlayarak örnek bir fiziksel mağaza konseptinden bahsetmişti. Tasarlanan örnekte, Amazon Go adı verilen mağaza, tipik bir süpermarket gibi çalışmıyor bunun yerine alışveriş yapanlara satın almayı planladıkları ürünleri dijital alışveriş sepetine ekleyebilmeleri için Amazon Go adlı bir uygulamayı kullanmaları gerekiyordu. Kullanılan uygulama ile satın alınan ürünleri listeye koyup hiçbir sıra beklemeden marketten çıkmanız yeterli. Sisteme göre, marketten çıktığınız an, uygulama alışveriş borcunuzu otomatik olarak Amazon Go uygulamasında bulunan kredi kartı hesabınızdan düşebiliyordu.

Fikir, Amazon’un devam eden dijitalleştirme çalışmaları arasında en büyüklerinden biri olarak sayılıyor. Geliştirilmesi planlanan mağazalar, en başta; hazır gıda, ekmek, süt vb.gibi temel ihtiyaç ürünlerinden oluşacak. Teknolojik mağazanın, diğer süpermarketlere oranla daha küçük olması bekleniyor. Bussines Insıder’nin yaptığı araştırmaya göre, Amazon’nin bu projesi ilk 10 yılda sadece ABD içinde 2000 mağazaya kadar yayılabilir. İlk Amazon Go mağazası, bu yılın başlarında Amazon çalışanları için Seattle’de açılmıştı.

Kendi sitesinde tanıtılan Amazon Go projesine göre ise mağazadan alışveriş şu şekilde gerçekleşebilecek;

Amazon Go’da, hazır ve temel gıda ürünleri bulunuyor.

Alışveriş yapabilmek için Amazon Go uygulamasına sahip olmanız gerekiyor. Mağazaya girdiğinizde QR kodunuzu fütüristik bir turnikeye taratarak alışverişe başlayabileceksiniz.

Alışveriş çantanıza koyduğunuz her gıda, uygulama sepetinde görünecek; hatta çantadan geri çıkardığınız ürün bile.

Alışverişiniz bittiğinde ise mağazadan rahatlıkla çıkıp gidebilirsiniz.

Yaptığınız alışveriş tutarınız, uygulamaya kaydettiğiniz kredi kartınızdan çekilerek size bildirilecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap