Facebook‘un satın almasından sonra sürekli yenilikler peşinde koşan Whatsapp, yaptığı son hamleyle gizlilik endişesi taşıyan kullanıcıları tarafından büyük tepki toplamıştı.

Yapılan son gizlilik politikası güncellemesinin her ne kadar yeni özellikler getirilmesi yönünde yapılacağı belirtilse de kullanıcıların bu konudaki endişesi devam ediyor. Reklam alınacağına dair söylentiler içinse “spam reklam değil, bilgilendirme mesajı” savunmasını yapan Whatsapp‘ı zorlu günler bekliyor gibi görünüyor.

Whatsapp bu yenilikleriyle uğraşırken, Google da yeni mesajlaşma uygulamasıyla ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Kısa bir süre önce Duo isimli görüntülü konuşma uygulamasını duyuran ve büyük bir beğeni toplayan Google‘nin yeni mesajlaşma uygulaması Allo da çok yakında geliyor.

WhatsApp’a rakip olması beklenen Allo‘nun bazı özellikleri kullanıcıları kendine çok kısa sürede çekebilecek cinsten. Google‘nin “makine öğrenimi” teknolojisiyle güçlenecek olan Allo, kullanıcıların yazışmalarına göre bir yapay zeka üretecek. Yani arkadaşınızın size yazmış olduğu kelimeye göre sizin ne tarzda bir cevap verebileceğinizi tahmin ederek size gösterecek. Böylelikle mesajlaşma çok daha hızlı ve zevkli bir hale gelecek.

Sadece yazışmaları değil fotoğrafları da analiz edecek olan Google, arkadaşınızın attığı fotoğrafa ne tür bir cevap vereceğinizi bile tahmin ediyor olacak. Hatta yakındaki en iyi restoranlarla ilgili bir şey konuştuğunuzda otomatik olarak restoranlar listelenecek.

Üstelik bütün bu süreç uçtan uca şifreleme teknolojisi ile korunacak. Böylesine ciddi bir yapay zeka kullanılacak olan Allo, çok kısa sürede büyüme kaydedecek gibi görünüyor.

Allo çıktığında yapay zekanın kolaylığı ile tanışacak olan kullanıcıların, Whatsapp‘ı terk etmesi uzun sürmeyebilir. Bu süreçte Facebook tarafından atılacak olan her hamle oldukça kritik.

Google, Allo‘yu çok kısa bir süre sonra kullanıma sunacak. Duo ile yakaladığı başarıyı, daha da çok katlayacağa benziyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap