Kirli tuvaletler ve suratı asık çalışanlar… Bundan 2 yıl önce Walmart mağazalarının yüzde 84’ünden bu şikayetler geliyordu.

Süpermarket zinciri Walmart, ekonominin basit ancak riskli bir yolunu seçti. “Müşteri daima haklıdır.” diyerek 2015 yılında çalışma ortamı reformu gerçekleştirdi.

Alışveriş yapanların artık bıkma noktasına geldiği Walmart, kur dalgalanmalarında 2015 yılında ilk kez düşüş yaşadı. Bu sorunu gidermek isteyen yöneticiler devrim niteliğinde bir karar verdi. Walmart, her şeyi minimize etmesiyle bilinen, kaba tabirle “cimri” bir mali anlayışa sahip bir firmaydı. Ancak yaşananlardan sonra çalışanlarına zam yapma kararı aldı. Bu karardan sonra zaten düşüşe giden gelirlerin daha da düşmesi bekleniyordu. Ama öyle olmadı.

Walmart 1 yıl gibi kısa bir sürede verimlilik artışı elde etmeye başladı. Normalde iş yerlerinde çalışanları motive etmek amacıyla verilen maaş artışının etkileri uzun yıllar sürerdi. Fakat Walmart‘ın gerçekleştirdiği bu cesur ‘deney’ 2008 sonrası Amerikan ekonomisine yeni bir anlayış kazandırdı.

Krizden sonra tutumluluk politikaları izleyen şirketler, maaşlardan çalışma saatlerine kadar giderleri etkileyebilecek her şeyi azaltma noktasına varmıştı. Şimdi ise Walmart‘ın müşteri memnuniyeti odaklı bu kararı hem satışlarını yükseltiyor hem de şirketlere umut veriyor.

1 milyon 200 bin çalışanına yaptığı bu zamdan sonra Walmart‘ın kârlılık anlayışına yeni bir boyut kazandırdığı uzmanlarca da doğrulanıyor. Uzmanlar müşteri odaklı AR-GE çalışmalarının verdiği meyvenin artık çok daha çabuk bir şekilde olgunlaştığını belirtiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap