Hangi insan oğlunun kırılan ayağını tıbbi yardım ücreti fazla diye ödemez ve kangren olmasına neden olur?

Birazdan anlatacağımız kişi, size tüm bildiklerinizi unutturacak. Kıyafetlerini yırtılmadan asla atmayan, evindeki bayat kurabiyelerle beslenen bu kişi öldüğünde tam 3.8 milyar dolarlık serveti miras olarak bıraktı.

Wall Street tarihine “Wall Street Cadısı” olarak geçen Hatty Green, ABD‘de gelmiş geçmiş en büyük servete ulaşan 40 kişi arasında yer alıyor. Hatta bu başarısı Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da tasdik edilmiş biri.

witch-of-wall-street

Oldukça başarılı bir iş kadını olan Green, henüz 6 yaşındayken günlük finans ve ekonomi gazetelerini takip etmeye başlamıştı. Tarihe aynı zamanda “dünyanın ilk iş kadını” olarak geçen Green, babası, teyzesi ve kocasının ona bıraktığı miraslarla servetine servet katmış oldu.

Green daha sonra gayrimenkul, demiryolu ve tefecilik işleriyle uğraşacak servetini iyice büyütmeyi başardı.

Ancak Green‘in asıl namı cimriliğinden geliyordu. Evini neredeyse hiç ısıtmayan Green sıcak su da kullanmazdı. Uzun simsiyah elbiseleri eskiyene kadar giymeye devam ederdi.

Green, sabundan tasarruf edebilmek için temizlikçisine ”elbisesinin sadece kirlenen yerlerini sabunlamasını” sıkı sıkıya tembihlerdi. Kendi ellerini ise hiç yıkamazdı.

Anlatılan bir hikayeye göre Hetty Green‘in son derece külüstür siyah bir arabası vardı. Bir gün 2 cent’lik pullardan biri arabasının içinde kayboldu ve onu bulabilmek için gece yarısına kadar arabanın içinde seferberlik ilan etti.

Green ayrıca bacağı kırılan oğlu Ned’in hastane masraflarını karşılamak istemediğinden eve getirmişti, bu arada oğlunu yoksullar için ücretsiz olan bir kliniğe sevk edebilmek için uğraşıyordu. Bütün bunlar olurken çocuğun bacağı kangren oldu, kesilmek zorunda kaldı, yerine protez bacak takıldı.

Ve Wall Street Cadısı 82 yaşında New York‘ta hayata gözlerini yumdu. Geriye bıraktığı serveti ise en az onun kadar cimri olan çocuklarına kaldı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap