Volkswagen hala etkileri hissedilen dizel emülsiyon skandalının yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerle olan ilişkilerinin izlerini de silmeye uğraşıyor.

Geçtiğimiz 18 yıl içinde, Volkswagen İkinci Dünya Savaşı sırasında zorunlu olarak çalıştırılan binlerce işçinin varlığını açığa çıkarmak için öncülük etmiş bunu da Manfred Grieger adında bir tarihçinin yardımlarıyla yapmıştı.

03volkswagen-web2-master675

Tarihçinin yaptığı anlaşmanın bu hafta içinde bitmesiyle, 75 ünlü Alman akademisyenin ortaklaşa yazdığı açık mektupla Volkswagen’in bu hareketi sertçe eleştirildi. İki tarafta karşılıklı yorum yapmaktan kaçındı.2014 yılında Grieger’in yazdığı İkinci Dünya Savaşı’nda araba üreticileri için işçi düzenlemeleri hakkındaki kitabında Audi ve Volkswagen’den bahsetmiş, son zamanlarda Wirtschaftswoche adlı bir Alman gazetesinin bunu manşetine taşımasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Manfred Grieger aynı zamanda 1996 yılında yayınlanan çalışmasıyla Volkswagen’in İkinci Dünya Savaşı’nda zorla işçi çalıştırıp Wolfsburg’daki fabrikasında silah ve askeri ekipman ürettiğini açıklamıştı. Bu fabrika Wolfsburg’daki ana üretim merkezi olarak inşa edilmiş ve prestij arttırmak için yaptırılmıştı. Projenin yöneticisi olarak bilinen Ferdinand Porsche aynı zamanda daha sonraları ünlü olan Beetle adlı araçla adını duyurmuştu. Volkswagen’in o dönemde konsantrasyon kamplarından ucuz iş gücü yaratabilmek için insan topladığı da yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştı.

03volkswagen-superjumbo

İlk başlarda Alman firmaların Nazi dönemindeki rollerini kabul etmesiyle desteklenen kitabın daha sonraları ilişiğinin kesilmeye çalışmasıyla Grieger’in işten çıkartıldığı düşünülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap