Yazılım şirketi VMware‘in CEO’su Pat Gelsinger iflah olmaz bir işkolikti. “Çalışmak varken neden dinlenmek gibi sıkıcı aktivitelerle vakit öldüreyim” diye düşünen Gelsinger‘in hayatı bir noktadan sonra değişti.

25 milyar dolar değerindeki teknoloji şirketinin CEO’su olması yanı sıra iki kitap da yazan Gelsinger 2015 yılında The Economic Times’a verdiği röportajda haftada 80 saat çalıştığını büyük bir gururla anlatıyordu.

Ailesine yeteri kadar vakit ayıramayan, seyahate gitmek gibi farklı aktivitelere hayatında yer olmayan Gelsinger röportajında, “Yaptığım işi seviyordum, neden duracaktım ki. Dinlenmek ve rahatlamak gibi aktiviteler bana çok sıkıcı geliyordu. Çalışmayı seviyordum ve daha fazlasını istiyordum” diyordu.

Silikon Vadisi’nin eski işkoliğinden çalışanarına tavsiye

Ancak bir gün eşi onu karşısına aldı ve hayatın her zaman onun istediği gibi olamayacağını söyledi. Aynı zamanda çocuklarının ihtiyaçları vardı ve onların en çok istediği şey babalarıyla daha fazla zaman geçirmekti.

Bu kritik konuşmadan sonra çift aralarında bir puanlama sistemi geliştirdi. Fazla mesainin önüne geçmeyi sağlayan sisteme göre, Gelsinger ailesine ayırdığı vakit için puan alıyordu. Örneğin eve saat 18.15’te geldiğinde bir puan; saat 17’den önce geldiğinde iki puan kazanıyordu.

Silikon Vadisi‘ndeki işkolikliğin bir yaşam biçimi haline geldiğini anlatan Gelsinger, 2015’te Business Insider’a verdiği röportajda, işverenlerin çalışanlarına aile ile iş arasında denge kurmasına izin vermesi gerektiğini söylüyor. Aksi taktirde çalışanların iş hayatının tehlikeye girebileceğini ifade ediyor. Aynı zamanda çalışanları da uyaran Gelsinger, “hayattaki önceliklerinizi belirlemelisiniz” diyor.

İşkolik günlerini geride bırakan Gelsinger‘in, aile ile iş hayatı arasında denge kurulması gerektiğine dikkat çeken iki kitabı da bulunuyor.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap