Virginia Angus mekânlarının sahibi 35 yaşındaki Burak Altay, dün yaşamını yitirdi. İki aydır sağlık durumuna ilişkin teşhis konulmaya çalışılan Altay, bugün son yolculuğuna uğurlanacak.

Genç iş adamı, Altay Ailesi’nin üçüncü kuşak temsilcisi olarak önce Eminönü Mercan’da sonra Nişantaşı’da gurme hamburgerler sattığı “Virginia Angus” isimli iki mekan açtı. Atalay, 2010 yılında Amerika’nın Virginia eyaletinden getirilen Black Angus cinsi sığırlarla Sakarya’da bir çiftlik kurmuştu.

Virginia-Angus

Müge Akgün ve Burak Atalay

Çiftlik yatırımı sonrası restoran açma kararı alan Atalay, o dönemde babası Fahri Altay ile olan diyaloğunu, Müge Akgün’e anlatmıştı.

Baba bir yer kiralamalıyız dediğimde ‘Bak, sen bu Amerikan etlerini Mercan’daki esnafa satmayı, yedirmeyi başarırsan İstanbul’un her yerinde satarsın. Önce bizim dükkanda aç da başarını görelim’ dedi ve ben bunu başardım.  Mustafa Burak Altay Virginia Angus'un sahibi

Dedesinin Mercan Yokuşu’ndaki mekanında açtığı dükkan, etlerinin kalitesi ve hamburgerlerin lezzetiyle kısa sürede lezzet meraklılarının akınına uğradı ve 2014 yılında ikinci dükkan Nişantaşı’nda açtı. Virginia Angus, sıradan bir fast food değil, gurme hamburger olarak ün yaptı.

Kaynak: Hurriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap