Birçok insan Starry Night (Yıldızlı Gece) tablosunu görmüştür. Bu tablo çoğu kişi tarafından sevildiği gibi telefon kabı, çorap deseni, anahtarlık, kupa gibi farklı yerlerde kullanılabiliyor. Peki Van Gogh bu ünlü tabloyu yaparken nelerden ilham aldı ve tablosunda neleri kullandı? Hep birlikte bir göz atalım.

Van Gogh bu tabloyu resmettiği zaman ruhsal çöküntüler sebebiyle kapatıldığı Fransa’da bir sanatoryumdaydı. 1889’da bu sanatoryumdayken bir gece Saint-Rémy-de-Provence adlı köye bakarak hafızasına kazıyor ve sabah o görüntüyü tuvale aktarıyor. Yani gün boyunca hafızasını kullanarak bu ünlü tabloyu resmediyor.

Tabloda sağ taraftaki dağlar Alpilles dağ sırasını göstermekte. Köyün küçük evleri, karanlık pencerelerinden çıkan sarı ışıklarla, gece karanlığındaki yaşama işaret ediyor.

Köyün ortasında yer alan küçük kilise ince uzun çan kulesi ile dikkati çekerken, bir yandan da köyün evlerini bir araya getirmekte. Resmin ön planında yer alan selvi ağaçları Van Gogh tarafından resme derinlik eklemek amacı ile manzaraya sonradan eklenmiş. Bu ağaçların aynı zamanda Van Gogh için ölümü ve huzuru temsil ettiği de düşünülmekte.

Eserde bakış açısı yer seviyesinden oldukça yukarıda seçilmiş. Bu şekilde resmin üçte ikisini gökyüzü görüntüsünün kaplaması sağlanmış. Bu yöntemle köy, gökyüzü altında oldukça mütevazı görünmekte. Gökyüzünün insan hayatı üzerinde yarattığı ihtişamlı etki ve doğanın gücü ön plana bu şekilde çıkarılmış.
Gökyüzü bir girdaba kapılmış şekilde döner gibi betimleniyor.

Sağda yer alan hilal şeklinde parlak ay resmin en dikkat çekici ögesi iken yıldızlar da Büyük Ayı takım yıldızını oluşturmakta. Yıldızlar Van Gogh tarafından aslında görünemeyecekleri Güney bölgesinde resmedilmişler. Ay ve yıldızların sarı, turuncu ve beyazın parlak tonlarından ışıkları resmin geneline hakim; Prusya mavisi, lacivert ve morun ağır kasvetini kırar ve resme aydınlık sağlar. Resimdeki kıvrımlı ve devinimli yağıya uyum sağlayacak şekilde kıvrılan selviler kilisenin kulesi ile birlikte resmin yatay ağırlıklı görünümünü dengeleyen sayılı düşey ögelerdendir.

Ressamın zor hayatını, ruhsal gelgitlerini ve çaresizliklerini duygusal kırılganlığı ile harmanladığı bu eser, onun için bir umut arayışı mı, yoksa sakinliğe ve huzura dair bir özlemi mi simgeliyor, bunu asla tam olarak bilemiyoruz; fakat gecenin karanlığında parlayan ay ve yıldızların altındaki bu kasaba manzarası tüm zamanların hafızalarda en çok yer eden görüntülerinden biri olmaya devam ediyor. Tablo şu anda New York’ta Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenmekte.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap