Yeni yapılan bir araştırmaya göre, video oyun sektörü bu yılın sonuna kadar 100 milyar dolarlık kazanç sınırını geçmeyi hedefliyor.

Juniper Araştırma grubunun yıllık raporuna göre oyun sektörü için tahmin edilen rakamların, bilgisayar ve mobil toplamında 2021 yılına kadar 132 milyar doları bulacağı yönünde. Bunun içinse Juniper araştırmada Clash Royale, Clash of Clans ve Boom Beach’i de çıkartan ünlü oyun yapımcısı Supercell’i örnek gösterdi. Sektörde lider konumunda bulunan şirketin giderek büyümesiyle rekabette olduğu diğer şirketlerin de pazardaki paylarını arttırmak için daha yoğun çaba harcayacakları düşünülüyor. Sektörün büyümesinin ise çoğunlukla oynaması ücretsiz (F2P) mobil oyunlarla olduğu da raporda belirtiliyor. Juniper’de belirtildiği üzere birçok bilgisayar oyunu da mobil versiyonlarını yaparak (F2P) modellere geçip kazançlarını arttırmayı hedefliyor.

Mobil oyun sektöründe büyük çıkış yakalayan Pokemon Go, çıktığı andan itibaren büyük bir kazanç elde etmişti

Bunun yanında, mobil oyun sektöründeki büyümeyle kıyaslandığında bilgisayar ve konsol bazlı oyunların dijital satışlarda bir hayli geride kaldığı da belirtilenler arasında yer alıyor.

IHS Techology adlı şirkette yönetici olan Piers Harding- Rolls yaptığı açıklamada mobil oyunların sektöre uygulama merkezleri tarafından sunulduğunu ve bu platformlarda giderek daha fazla kazanç sağlayan seçenekler olduklarını ifade etti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap