Stajın, kariyerinizi şekillendirmek için attığınız ilk adım olduğunu unutmayın. Staj döneminin sadece okula vereceğiniz belgeyi kazanmak için boşa harcamak yerine kariyerinize yapacağı etkileri düşünerek verimli bir şekilde geçirmeye çalışın. Çünkü başarılı bir staj dönemi size iş tecrübesi sağladığı gibi işe alım sürecinde size iyi bir referans sağlar. 10 maddede verimli bir staj yapabilmek için dikkat edilmesi gerekenler…

1. Giyiminize özen gösterin

Fazla abartılı olmadan şık ve bakımlı görünmeye özen gösterin, bu işe ve çevrenize olan saygınızı gösterir.

2. İşe geç kalmayın

Stajı ciddiye alın ve bir çalışan edasıyla yapın. Geç kalmamaya özen gösterin, geç kalacaksanız da bunu yöneticinize bildirin. Bu sizin sorumluluk sahibi olduğunuz mesajını verir.

3. Şikayet etmeyin

Staj yapacağınız dönem bir ayı geçemeyecek kadar kısa, bu süreyi bir şeyler öğrenmek yerine şikayet etmekle geçirmeyin. Üstelik şikayet etmek sizi işten soğutur ve bu durum performansınızı etkiler.

4. Tembellik yapmayın

Bir köşede elinizde telefonla sessizce oturup görünmez olmayın. Siz yokken de bu şirkette işlerin yürüdüğünü unutmayın ve sizinle daha iyi olacağını ispatlayın. Size iş vermeleri için gönüllü olun.

5. Soru sormaktan korkmayın

Çekinmenizi gerektirecek hiç bir durum yok, soru sormak sizin bilgisiz ya da beceriksiz olduğunuz anlamına gelmez. Aksine yapacağınız işle ilgili sorular sormak hata yapma riskinizi azaltır.

6. İnisiyatif almayı deneyin

Fırsat doğduğunda inisiyatif alın, bu bir işin üzerinden gelecek yeterliliğe sahip olduğunuzu kanıtlar.

7. Sınırlarınızı bilin

İnisiyatif alırken stajyer olduğunuzu ve bazı konularda tecrübe sahibi olmanız gerektiğini unutmayın.
Kendinizi ispat etmek adına büyük kararlar vermekten kaçının.

8. Detaylara özen gösterin

Birlikte çalıştığınız kişilerin davranış ve çalışma şekillerine dikkat edin. Mesleki bilgileri size anlatacaklardır, ama profesyonel iş dünyasına dair bazı tüyoları gözlemleriniz sonucu öğrenebilirsiniz.

9. Profesyonel olun

İş arkadaşlarınıza karşı güler yüzlü ve sıcakkanlı bir tavırla yaklaşın, ama özel hayatlarıyla ilgili sorular sormaktan kaçının profesyonelliği elden bırakmayın.

10. İzin kullanmamaya özen gösterin

Çok kısa bir süre için orada olduğunuzu unutmayın ve arkadaşlarla buluşmak, aile ziyareti gibi keyfi durumlar için ekstra izin talep etmeyin.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap