Venezuela Hükümeti, asgari ücret ve emekli maaşlarını yüzde 50 oranında artırdı. Enflasyonun yüzde 500’ler seviyesine çıktığı ülkede asgari ücret, son bir yıl içinde beşinci kez artırılıyor.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro‘nun kararıyla, aylık asgari ücret, 40 bin bolivara (resmi kurla yaklaşık 60 dolar, karaborsada ise 12 dolar) çıktı.

Maduro, kararı açıklarken “Ekonomik savaş ve mafya saldırıları karşısında istihdamı ve korumalıyız” dedi.

Nicolas Maduro‘nun muhalifleri artışın ekonomik krizi daha da derinleştireceğini savunuyor.

Muhalifler, Maduro’nun ekonomiyi yönetemediğini, 17 yıldır uygulanan sosyalist politikaların başarısız olduğunu öne sürüyor. Muhalifler, 2013’te kanserden ölen Hugo Chavez‘in yerine gelen Maduro’nun istifasını istiyor.

Venezuela’da geçtiğimiz ay yağmalamaların oranı yüzde 80 arttı.

IMF tereddüt içinde

Maduro ise, siyasi rakipleri ve iş adamlarının kendisine karşı savaş başlattığını savunuyor.

Venezuela Cumhurbaşkanı, bu kesimlerin siyasi amaçları için ekonomiyi sabote ettiğini, ABD’nin rejim değişikliği için ülkeyi karıştırmaya çalıştığını savunuyor.

Oysa Venezuela dünyanın en fazla petrol rezervine sahip ülkesi.

Ülkede aylardır, ilaçtan gıdaya birçok temel tüketim malzemesinin tedarikinde ciddi sıkıntı yaşanıyor.

Venezuala dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülke. Uluslararası Para Fonu IMF, ülkede enflasyonun bu yıl yüzde 1600’e çıkabileceğini söylüyor.

Parlemento Maduro’yu artık istemiyor

Venezuela Parlamentosu’nda yapılan bir oylamada, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevinden vazgeçtiği yönünde karar alındı.

Parlamento’daki sembolik oylamada, Maduro’nun görevini yerini yapamadığı ve yasama ile yürütme arasındaki çıkmazın da aşılamadığı dile getirildi.

Ulusal Meclis Başkanı Julio Borges, oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Venezuela krizine seçim çözümü talep ediyoruz. Böylece insanlar kendilerini oyları ile ifade edebilirler. Ulusal Meclis’in istediği de bu” şeklinde konuştu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap