Venedik turizminin üzerine sıkı bir önlem daha getiriliyor. Döner dükkanlarının yasaklanması ve San Marco Meydanı'na girişlerin kısıtlanmasının ardından, yetkililer La Serenissima’da yeni otellerin açılışını engelleyen planı onayladı. Bu hafta faaliyete geçmesi beklenen yasak, binaların turistik konaklama alanlarına (otel veya Bed&Breakfast) dönüşmesini önleyecek. Buna karşılık, bu anlamdaki yeni başvurular duruma göre değerlendiriliyor olacak.

Yetkililerden Massimiliano De Martin, yerel bir gazeteye verdiği röportajda kararın kritik olduğunu ve Unesco politikalarıyla uyum içinde olmaları için gerektiğini söyledi. De Martin’e göre tarihi merkezde hali hazırda 25.400 kiralık oda bulunuyor.

Bu yeni uygulama şehir için cesur bir adım olarak addediliyor. Nitekim, Venedik geçtiğimiz yıllarda global markaları şehre çekmek için birçok büyük dönüşüm projesine şahit oldu. 2015’te JW Marriott eski bir hastane binasında açılışını yaptı. Ondan önce de Aman, Grand Canal’da Rönesans döneminden kalma bir sarayı konaklama noktasına çevirdi.

Ancak, uygulanması beklenen bu yasak şehir merkezinin ötesindeki adaları- Giudecca, Lodi vb ve diğer özel mülk adaları- kapsamıyor. Yani buralar yeni otellerin açılabileceği tek alanlar olacak. Dahası, uygulama Airbnb gibi özel kiralamaları kapsamıyor. Bu durumda ayrı bir kararın tasarlanması bekleniyor.

Unesco’nun önümüzdeki aylarda bir moratoryum çağrısı yaparak Venedik’i “Risk Altında” listesine eklemesi bekleniyor. Şehrin kaderi, Temmuz’da Dünya Miras Komitesi’nde tartışılacak.

Kaynak: The Independent


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap