Yeni bir araştırmayla, düşük kalorili geleneksel diyetlere kıyasla vejeteryanların uyguladığı sebze ağırlıklı diyetlerin, vücut yağını daha hızlı azaltıp metabolizmayı geliştirdiği fark edildi.

Vejeteryan diyete karşı herhangi bir konvansiyonel anti-diyabetik diyeti rastgele seçilen 74 tip diyabetlilerde uygulandı. Çalışmanın sonunda ise vejeteryan diyetin, vücut ağırlığını azaltmada yaklaşık iki kat daha etkili olduğu ve ortalama 14 kilo kaybettirdiği keşfedildi. Vejeteryan diyetine katılanlar çoğunlukla sebze, tahıl, baklagiller, meyve, kuruyemiş ve günlük az yağlı bir yoğurtla sınırlı bir takım hayvan ürünleri tüketti. Geleneksel diyet de, Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD) tarafından yapılan önerileri takiben yapıldı.

Hekimler Sorumluluk Komitesi Klinik Araştırması Direktörü Dr. Hana Kahleova, basın bülteninde "Vejeteryan diyetlerin kilo vermede en etkili ve sağlıklı beslenme şekli olduğu kanıtlandı" dedi. Devamında "Bu çalışmayla birlikte, vejeteryan bir diyetin vücut yağını azaltmada çok daha etkili olduğu ve metabolizmayı da geliştirdiği fark edildi. Bu bulgu, metabolik sendrom veya tip 2 diyabetten muzdarip olanlar da dahil olmak üzere kilo vermeye çalışan insanlar için önemlidir. Kilo yönetimini ciddiye alıp zayıf ve sağlıklı kalmak isteyen herkesle de ilgilidir. " sözlerini ekledi.

Araştırmacılar, iki farklı diyetin subkütanöz, subfasyal ve intramusküler yağları nasıl etkilediğini görmek için katılımcının uyluklarındaki yağ dokusunu incelemek için manyetik rezonans görüntülemeyi (MR) kullandı. Çalışmada, her iki diyetin de subkutanöz yağda benzer bir azalmaya sahip olduğu ancak vejetaryen diyette subfasyal yağ ile beraber intramüsküler yağın vejetaryen diyette daha fazla azaldığı gözlemlendi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap