Amerika, Las Vegas'ta yaşanan kanlı olay sonrası YouTube de bazı kararlar aldı: Yarı otomatik tüfeklerin, tam otomatik tüfeklere benzer hızda atış yapmasını sağlayan eğitim videoları artık kaldırılıyor.

58 kişinin hayatını kaybettiği, 500'den fazla insanın da yaralandığı katliamda, saldırganın kullandığı 23 adet yarı otomatik tüfeğin 12'sinde, "bump stock" olduğu tespit edilmişti. Bu yaşananların ardından "bump stock" kullanımı tartışılır hale geldi. 

Tüfeğin dipçik kısmına takılan bump stock, yarı otomatik tüfeklerin neredeyse tam otomatik tüfeklerle aynı hızda atış yapabilmesine olanak sağlayan bir eklenti. Saldırganın o kadar kısa sürede, bu derece büyük bir zarar vermesi de buna bağlanıyor.

ABD Ulusal Silah Derneği, denetimin arttırılması konusunda görüş beyan ederken, YouTube de konuyla ilgili bir karar aldı. YouTube sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre popüler video platformu, Vegas saldırısının ardından ''mevcut silahların nasıl daha hızlı ateşlenebileceğini'' öğreten videoları yasaklamak için içerik denetleme politikasını genişletti.

Şirketin uzun süredir ''zararlı ve tehlikeli'' içeriklere karşı olduğunu belirten sözcü, ateşli silahları satmaya veya kullanımını teşvik etmeye yönelik olan videoların yanı sıra dönüştürme cihazları ve bump stock kullanımına ilişkin videoların da platformdan kaldırılacağını kaydetti.

Şimdi YouTube'nin bu videoları nasıl kaldıracağı düşünülüyor; çünkü sayıları bir hayli fazla. Konuyla ilgili içeriklere bakıldığında, evdeki malzemelerle bile "nasıl yapılır" videoları mevcut.

Alınan kararı tebrik etmekle birlikte, insan, "bu tür bir kararın alınması için benzer bir olay mı yaşanması gerekiyordu" diye de düşünmeden edemiyor. Amerika silahlanmanın kötü olduğunu ancak böyle olayların ardından dillendiriyor; o da çok kısa bir süre.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap