Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, “Bankalar mevduat yarışına girmesin ama halkımız da lütfen Türkiye’ye operasyonların çekildiği bugünlerde bankaları mevduat faizi yarışı içine sokmasın” dedi.

İlk olarak image.ontrava.com’un yazdığı ve oyuncu Şahan Gökbakar’ın rol aldığı “Halk İster Halkbank yapar” sloganlı Halkbank reklam kampanyasının tanıtım toplantısında konuşan Taşkesenlioğlu, son yapılandırma ile ödeme sıkıntısı çekecek vatandaşlara ödeme imkanının sağlandığını hatırlattı. Taşkesenlioğlu, mevduat oranlarının düşürülmesine ilişkin soru üzerine de, şunları kaydetti;

Merkez Bankası faiz indirimlerine devam etti ve 15 Temmuz sonrasında 75 baz puan indirim yaşandı. Buradaki faiz indirimlerini aynı oranda bankaların yansıtması sadece Merkez Bankası faizleriyle zor. Onun için bankaların mevduat faizi yarışına girmemesi lazım. Biz hiçbir şekilde bunun içinde olmadık, bundan sonra da olmayacağız. Son dönemde bizim kredi artışımız mevduat artışımızın üzerindeydi. Mevduat faizleri yükseldiği için mevduat dışı kaynaklara yöneldik.

15 Temmuz’da bütün vatandaşlarımız darbeye ‘dur’ dedi. Aynı şekilde döviz bozdurarak halkımız ekonomik darbeye de karşı çıktı. Mevduat sahibi halkımızdan istirham ediyorum. Bankalar mevduat yarışına girmesin ama halkımız da lütfen Türkiye’ye operasyonların çekildiği bugünlerde bankaları mevduat faizi yarışı içine sokmasın.

Milletimizin mevduat faizi anlamında, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında döviz piyasasında yaptığı kahramanlığın bir benzerini, ekonomide bazı kurum ve kuruluşların algıyı bozup, ekonomimizi bozmaya yönelik girişimlerine de en azından faiz cephesinden de bir cevap vereceğini düşünüyorum.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap