Vanuatu, hükümetin aldığı kararla yeni bir uygulama başlattı. Avustralya'nın komşusu olan bu ada, 44 bitcoin karşılığında vatandaşlık verecek.

Üzerine hala çok konuşulan; kimileri tarafından benimsenip, kimileri tarafından hala kabul görmeyen bitcoin, hayatımıza farklı yollarla giriyor. Vanuatu da bu anlamda bir ilke imza attı. Güney Pasifik'teki bu ada, vatandaşı olmak isteyenlere bitcoin ile kapılarını açtı.

Böylece Büyük Okyanus'un güneyinde yer alan ada ülkesi, normalde 200 bin dolar karşılığı verdiği vatandaşlık hakkının başvurularında dijital para kullanmış olacak.

Vanuatu'nun bir diğer özelliği ise eski İngiliz kolonisi olan bu ülkenin vatandaşları, AB ülkeleri ve İngiltere de dahil 113 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Bunun yanı sıra ada sakinleri dünya standartına göre oldukça düşük vergiler ödemek durumunda. Çifte pasaportu olanlardan gelir vergisi almayı da şart koşmuyorlar.

Bu bitcoin ile vatandaşlık meselesine gelirsek, gerekçe olarak yeni teknolojiler ile uyum yakalanmak istendiği belirtiliyor. Bakalım alınan bu kararın ardından ülkeye başvuru sayıları nasıl olacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap