Çoğumuz ilkokuldayken akıllı telefonu bırak ev telefonları bile çok az kullanılıyordı. Okullarda akıllı tabletler yerine kara tahta ya da biraz büyüyünce keçeli kalemlerin kullanıldığı beyaz tahtaları gördük. Hepimiz bu yola
kurşun kalemle başladık. Peki, hanginiz ünlü ressam Vincent van Gogh ile ortak noktası olduğunun farkında.

Türkiye’den yaşlı şirket

CNBC sitesi bize “Devam Eden Miraslar” adlı özel bölümünde ünlü kalem şirketi Faber Castell’in hikayesini anlattı.
Yani bizim gibi ünlü ressam da aynı kalemleri kullanarak işe başlamış.
Şu anda 255 yaşında olan bu şirket Türkiye Cumhuriyeti’nden bile daha yaşlı.

Kapsar Faber tarafından 1761 yılında kurulan şirket ilk olarak kalem ve sulu boya ile işe başlamış olsa da şu anda 3 bin 500 – 4 bin farklı ürün gamına sahip.

250 yıldır aynı gelenek

Şirketi, kurulduğu günden bu güne getiren en önemli kriter geleneksel yönetimin devam etmesi.

Şirketin şu andaki Yönetim Kurulu Başkanı Charles von Faber-Castell, bu görevi geçen yıl vefat eden babasından devraldı. Charles, ailenin dokuzuncu kuşak temsilcisi.

Şirket küresel çapta şu anda 7 bin 500 civarında çalışana sahip. Dokuz farklı ülkede faaliyet gösteren firma, 2014-2015 mali yılında 653.7 milyon dolar grup geliri elde etti.

CNBC özel röportajında von Faber-Castell şirketin bugün bile başarıyla yoluna devam etmesindeki en büyük etkeni şöyle açıklıyor, “Birden fazla iş aynı anda yürüyor. Bu da bugün bizim diğer şirketlerden farklı olmamızı sağlıyor. Biliyorsunuz biz sadece bir kalem üreticisi değiliz. Şu anda 3 bin 500 – 4 bin farklı ürünümüz var.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap