Genelde animelere önyargı ile yaklaşılıp çizgi film muamelesi yapılıyor; fakat bu yorumları göz ardı edip herhangi birini izlerseniz aslında öyle olmadığını anlarsınız.

Tabii ki çocuklar için yapılan animeler de var ama bunun yanında yetişkinler için yapılan, hatta yaş sınırı bile olan animeler mevcut. Biraz daha ileri giderek bu animelerin, çoğu tv dizisini geride bırakabileceğini söyleyebiliriz. İşte bu çalışmalardan birkaçı;

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Simyanın yaygın olarak kullanıldığı bir dünyada büyüyen Edward ve Alphonse Elric küçük yaşta annelerini kaybederler. Simya kullanarak onu geri getirmeyi denediklerinde ise Edward kolunu ve bacağını kaybederken Alphonse‘nin tüm vücudu yok olur.

Edward son anda onun ruhunu boş bir zırha bağlamayı başarır. Bundan sonra simyanın gizemlerini çözerken vücutlarını geri almanın yollarını arayacaklardır. Çoğu anime izleyicisinin 1 numarası olan seri 64 bölümden oluşuyor.

Steins Gate

Bir grup arkadaş özelleştirdikleri mikrodalga cihazı ile geçmişe mesaj gönderebildiklerini keşfederler. Zaman yolculuğu üzerine araştırma yapan gizemli bir organizasyon da işin içine karışınca olaylar çığırından çıkar.

Artık geleceği kurtarmak onların elindedir. Zaman yolculuğu ile benzeri konuları başarıyla işeyen seriye ait 24 bölüm ve bir de film mevcut.

Death Note

Zeki bir öğrenci olan Light Yagami , okul bahçesinde yürürken üzerinde Death Note (Ölüm Defteri) yazan bir defter bulur. İçinde kuralların bulunduğu defterde, oraya adı yazılan kişinin öleceği söylenmektedir.

Light, başta buna inanmasa da bir suçlunun ismini deftere yazar ve o suçlu ölür. Defterin gücünün gerçek olduğunu anlayan Light, dünyayı suçlulardan temizlemeye karar verir; fakat karşısına onun kadar zeki olan bir dedektif çıkacaktır. Oldukça popüler olan seri 37 bölüm sürüyor.

Code Geass

Britannia İmparatorluğu’nun neredeyse tüm dünyayı ele geçirdiği bir dünyada yaşayan Lelouch , satranca meraklı ve oldukça zeki bir öğrencidir.

Şans eseri gelişen bir olay sonucunda insanları ikna etme gücüne kavuşur ve imparatorluğu devirmek için tek başına bir isyan başlatır. 2 sezon süren seri 50 bölümden oluşuyor.

Ergo Proxy

Hikaye ütopik bir gelecekte insanların inşa ettikleri Romdeau adındaki kubbe şehirde başlıyor. Burada yapay zekaya sahip robotlar insanlara hizmet ediyor ve güvenliği sağlıyor.

Fakat cogito adlı virüs ortaya çıkınca bu robotlar tuhaf davranmaya ve cinayet işlemeye başlıyorlar. Bu durumu çözmesi için ise Real Mayer ve android ortağı Iggy görevlendiriliyor. 23 bölüm süren seri oldukça felsefi bir yapıya sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap