Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi’nin dün izleyiciyle buluşmasının ardından hala kendini bilim-kurgu ve uzaylı yapımlarına uzak hissedenler için bir önerimiz var.

Diyelim ki uzaylı fenomeni gerçek ve bir gün karşılaştınız. Ne yapmayı planlıyorsunuz? Bunu önceden gören Hans Freudenthal 1960 yılında ‘uzak galaksilerde’ bir gün keşfedilebilecek yaşamlarla iletişime geçebilmeniz için uzaylıların anlayabileceği bir dil geliştirmiş.

Hollandalı matematikçi Hans Freudenthal 1960 yılında uzaylıların öğrenebileceği yeni bir dil yaratmak için çalışmalara başlamış. Bu çalışmalarını Lincos: Design of a Language for Cosmic Intercourse adlı kitabında bir araya getirerek insanlığın hizmetine sunan Freudenthal, iletişim formatını konuşma dili için geliştirmiş.

Freudenthal dili oluştururken “modüle edilmemiş değişken uzunlukla radyo dalgaları” kullanarak sembolleştirilmiş bir dil sunuyor. Matematik, bilim, sembolik mantık ve Latin alfabesi kullanılarak oluşturulan dil farklı kombinasyonlarla var olan her türlü şey ile iletişim kurabilmek için tasarlanmış.

Lincos: Design of a Languag for Cosmic Intercourse (PDF), Monoskop üzerinden İngilizce versiyonuyla buradan okumak mümkün. Freudenthal’ın ilk ve hiç bitiremediği bu kitabını hala temel bilgileriyle okuyarak öğrenebilirsiniz.

Tabi öncesinde kitapta çokça bulunan matematik ve mantık konseptlerinin anlamanızı zorlaştırabileceği konusundaki uyarımızı da yapmış olalım.

Kitap yazıldıktan sonra bu sistemi çalışmalarında kullanan Kanada Savunma Araştırmaları Kurumu astrofizikçiler radyo teleskoplarını Lincos-koduyla yazılan mesajlar göndermiş ve bir cevap alamamıştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap