Şu ana kadar en dayanıklı canlı olarak, aslan fil gibi büyük hayvanlar aklımıza gelirdi. Belki de hayal edemeyeceğiniz kadar küçük olan bir canlı vardır ve kaynatılsa da, ezilse de dışarıdan gelen tüm olumsuz durumlara karşı hayatına devam edebiliyordur?

Tardigradlar, yani diğer adıyla su ayıları okyanusun 8 kilometre dibinde, Himalayaların doruklarında, radyoaktif sızıntıların olduğu yerlerde, hatta uzayda bile yaşayabilen mikroskobik canlılar olarak dikkat çekiyor. 1 beyni 2 göz deliği bir sindirim kanalı bulunan bu canlı, kalbi ve ciğeri bulunmadığı için doğrudan derisiyle solunum yapıyor.

İsmi Latincede tardus (yavaş) ve gradi (adımlamak) anlamlarına gelen kelimelerden oluşmuştur. Tardigradlar -270 derecede dondurulsa veya 192 derecede ısıtılsa dahi bu koşullara dayanabiliyor. Hatta bu aşırı koşullara 20 ay boyunca maruz kalsalar bile…

Bu değişik canlılar, tozlu ve kuru bir müzede 120 yıl boyunca hiçbir canlılık belirtisi göstermeyip, 1 damla su ile tekrar yürümeye başlamıştır. Uzayın yüksek dereceli basıncına ve kozmik ışınlara dahi dayanabilmişlerdir. Onları bu kadar ilgi çekici yapan da bu dayanıklıkları.

Saydığımız akıl almaz koşullarda Tardigradlar türlü hayvanların yaptığı gibi kış uykusuna benzer Cryptobiosis (yarı-ölü) adı verilen evreye geçip, bünyelerindeki suyu neredeyse sıfıra indiriyor ve olası kristallenmeyi engelliyor.

Fakat tüm bu açıklamalar da insanların kafasındaki soru işaretlerini silmeye yetmiyor. Sebebi çok sonra anlaşılsa da Tardigradların DNA’sını DSUP adı verilen bir proteinin kapladığı ve bu şekilde korunduğu keşfedilmiş durumda.

Bilim insanları Tardigradlardan yola çıkarak bu organizmanın genlerini gelecek kuşaklara, radyasyon ve olası ışınlardan korunabilmesi için enjekte edilebileceğini düşündüler. Hatta aynı yolla, tohumların ve farklı gıdaların da korunabileceğini öne sürdüler.

Elbette bu proje gerçekleşse bile, bu insanın daha uzun yaşayabileceği anlamına gelmiyor; fakat bekli de olası çevreden gelebilecek sorunları engelleyebilir.

Henüz bu konuda bir sonuca kesin olarak varılamasa da düşünülen proje oldukça önemli. Aynı zamanda çeşitli sorunlara yol açabilecek potansiyele de sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap