İnsanlığın ve bilim dünyasının uzaya olan merakı, teknolojinin sunduğu imkanlarla birlikte günden güne artmaya devam ediyor. Bu anlamda çalışmalarına bütün hızıyla devam eden bilim dünyası bu zamana kadar, uzayda bitki yetiştirilip yetiştirilemeyeceği, uzayda bir hayat inşa edilip edilemeyeceği gibi çeşitli konular üzerinde durdu. 

Bu araştırmaların kapsamını genişletmek isteyen bilim insanlarının ve araştırmacıların son zamanlardaki gündem konusu ise uzayda seks yapılıp yapılamayacağı

Bu konudan yola çıkarak araştırmalarına devam eden, Mayıs ayında düzenlenen bir panelde konuşan George Washington Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimi Yüksek Okulu'nda Öğretim Üyesi Kris Lenhardt, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda: "Uzayda koloni kurmak istiyorsak, bunu gerçekleştirmenin tek yolu var: Çocuk yapmak. Bunu daha önce köklü bir şekilde araştırmadık. Uzay yolculuğu yapan türler olmak ve uzayda yaşamak istiyorsak, bu, yönelmemiz gereken kritik bir konu" ifadelerinde bulunarak, göz ardı edilemeyecek bir konu olduğunu belirtti. 

Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) dokuz ay gibi bir süreyle bekletilen fare spermleri üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde bir grup Japon bilim insanı, bekletilen bu spermleri dişi bir fareyi döllemek için kullandı ve bu deneyden istenilen sonuç elde edildi. Gerçekleştirilen bu deneyin ardından uzaydaki radyasyonun, üremeye engel olmadığı görüşü somut olarak kanıtlanmış oldu. 

Önümüzdeki yıllarda konuya ilişkin çalışmaların yavaş yavaş gerçekleştirileceğini belirten Lendhart: "Sıfır yer çekiminde seks yapmak mümkün olsa bile embriyoların nasıl gelişeceği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Embriyolar uzayda normalde olduğu şekilde gelişecek mi? Embriyolar bebek olup doğabilecek düzeyde olabilecek mi?" gibi sorularla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap