Yeni yapılan bir araştırmaya göre hava kirliliği, uyku kalitenizi düşürüyor olabilir.

Bilim insanları, havadaki zararlı bileşenlerin insanların uykuları boyunca gösterdiği etkiyi araştırarak farklı bir çalışmaya imza atmış. Uyku sırasında insanların ne kadar uyandığına ve uyku düzenleri üzerine araştırmalar yapan doktorlar, hava kirliliğinin uyku düzeni üzerine etkisi olabileceğine yönünde bulgular tespit etmiş. Sonuçlara göre, insanlar uykularında havada bulunan nitrojen dioksit adlı bileşene ne kadar maruz kalırsa, uyku kalitesinin düşme ihtimali de o kadar artıyor. Araştırmacılar, hava kalitesinin bu şekilde insan vücuduna da etki edebileceğini belirtiyor.

Washington Üniversitesi’nde görevli yardımcı profesör Martha Billings, yaptığı açıklamada “Burun, sinüs ve boğazın alt kısımları havadaki zararlı bileşenlerden kolaylıkla etkilenebilip bu doğrultuda uyku bozukluklarına ve nefes alma problemlerine sebep olabilir” diye konuştu. Yardımcı profesör, ayrıca kana karışan havadaki zararlı bileşenlerin beyne ve akciğerlere zarar verdiğini belirtti.

Yapılan çalışma doğrultusunda gruplara ayrılan denekler, nitrojen dioksit seviyesinin vücuda etkilerinin araştırılması için uykuları boyunca denetim altına alınmış. Yüksek seviyede zararlı bileşenlere maruz kalan deneklerin, yüzde 60 oranında düşük uyku kalitesine sahip olduğu görülmüş. Ayrıca zararlı bileşenlere maruz kalan deneklerin, uyku aralarında uyandıktan sonra daha fazla uyanık kaldığı belirtildi.

Fakat henüz hava kirliliği ile uyku düzeni arasında kesin bir bağlantı bulunmuyor. Hava kirliliği durumu kötüleştirse bile uyku bozukluklarının tek bir sebebi bulunmuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap