Bu yıl Rio’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nın en dikkat çeken sporcu, Usain Bolt oldu. Rekorların altına imza atan Bolt’un aslında dev bir iş imparatorluğunu da yönettiğini biliyor muydunuz?

Jamaikalı sporcu, dünya devleriyle bir bir sponsorluk anlaşmaları imzaladı. Puma, Nissan, Hubolt, Visa, Virgin Media ve Japon hava yolları Nippon Airways, Bolt’un sponsoru olan şirketler…

Hepsi bu kadar da değil. Sporcu içeceği üreticisi Gatorade, bir içeceğinin adını “Usain Bolt” olarak değiştirdi. Dünyanın en hızlı adamı olarak bilinen Bolt’un adı artık dev bir marka. Koşu rekortmeninin emojisi bile bulunuyor.

Ülkesine destek oluyor

Bolt, kazandıklarını ülkesine de götüren sporculardan. Sponsorluk ve marka yüzü anlaşmalarından elde ettiği gelirlerin bir kısmını Jamaika’da çocuklar yararına kurduğu bir hayırseverlik kurumuna veriyor.

2015 yılında eski lisesine 1,3 milyon dolarlık bağış yapan Bolt, lisede futbol ve kriket tesislerinin kurulmasına yardımcı oldu.

Eski okuluna 2002’de Puma ile imzaladığı anlaşmadan bu yana yardım eden rekortmen sporcu, yerel bir sağlık merkezinin restorasyonu için de 4 milyon dolar bağışta bulunmuştu.

20160820_5_0B38D7632ABBC459E873F2D22056AAFF4


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap