Hayvanların neden tekerleri yoktur ? Ayna ne renktir ? Gölgenin ağırlığı ne kadardır ?” gibi anlamsız gibi görünen soruların açıklamasını binlerce parçaya bölerek sistematik şekilde beyinleri yormayı başaran Vsauce adlı YouTube kanalının yaratıcısı 31 yaşındaki Michael Stevens, her zaman olduğu gibi bu kez de oldukça ilginç bir deneye imza attı.

Bu deney için kendisini 72 saat boyunca beyaz renkli izole bir odaya kapattı ve ortaya oldukça ilginç görüntüler çıktı. Can sıkıntısı üzerine gerçekleştirdiği deneyde, Robert Plutchik‘in duyguların görsel açıklaması niteliğindeki ‘Plutchik’s Wheel of Emotions‘ adlı tablo üzerinden yola çıkarak, “iğrenme” ve “nefretin”, “can sıkıntısı” ile aynı çemberde bulunmasını  denekler üzerindeki ilginç çalışmayla ispatlamaya çalıştı.

Bunun için, durumdan haberi olmayan denekler ilk olarak odaya alınıyor ve masada duran butona basmaları isteniyor. Butona bastıktan sonra elektrik akımına maruz kalan deneklerin hepsi bunu bir daha asla yapmayacağını belirtiyor ve içlerinden bir tanesi boş bir odada butonla beklemeye alınıyor. Odada yapmaya hiçbir şey bulamayan kişi can sıkıntısını bastırmak için, canının yanacağını bildiği halde, iki defa butona basıyor.

Diğer insanlardan ve uyarıcılardan uzak kalarak, kendini bir kobay olarak ortaya atan Michael Stevens, izole odada 72 saat geçirdi. Can sıkıntısının nelere yol açacağını gözlemlemek ve beyni durdurma ihtimalleri üzerine gerçekleştirilen çalışmada ortaya çıkan sonuçlar oldukça ilginç. Stevens, sürekli beyaz ışık verilen izole odaya girdikten belirli bir süre sonra, bütün zaman algısını yitiriyor ve gerçeklikle rüyayı birbirinden ayırt edememeye başlıyor.

Odaya girmeden önce gerçekleştirilen sayısal ve matematik testlerinin ise dışarı çıktıktan sonra olumlu yönde değişmesi deneyin ilginçlik katsayısını arttırdı. İçeride iletişim kuramadığı için biriken adrenalinin odaklanması ve daha bilinçli yanıtlar vermesinden dolayı test sonuçlarının olumlu yönde seyrettiğini belirten uzmanlar, böyle bir durumla karşı karşıya kalmayı beklemediklerini belirtti.

Vsauce adlı YouTube kanalında deneyle alakalı yayınladığı videonun sonunda Michael Stevens;

Yaşadıklarınızı sadece siz biliyorsanız, onları tam anlamıyla yaşamış sayılmıyorsunuz. Onları başka birilerine anlatmalı ve onlardan bir karşılık almalısınız. Ancak bu sayede tam anlamıyla yaşamış sayılırsınız.” ifadelerini kullandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap