Firmalar, rakiplerinin önüne geçmek için her şeyi yapacak durumda artık. Bu bazen iyi kazanan markaların korkunç güzellik ürünlerine yönelmesine bile sebep olabiliyor. Biftek kokulu parfüm, pizza kolonyası ve biralı şampuan bunun dehşet verici örneklerinden.. Bazı marka ürünlerini, pazarlama reklamları için kullanılan nüshalarla sınırlı tutarken, bazıları da kârlı ürünler yaratmak adına ciddi teşebbüslerde bulunuyor.

Business Insider, markaların yarattığı 11 tuhaf güzellik ürününü derledi. İşte ünlü gıda ve oyuncak markaların kendine has kokularıyla hazırlanan kozmetik ürünleri;

1. KFC’nin “Parmak Yalatan Tat” ojesi

KFC “Parmak Yalatan Tat” adıyla tavuk tadında yenebilir oje piyasaya sürdü.Tarif, Oglivy& Mather tarafından KFC Hong Kong için hazırlandı. Acı&Baharatlı ve Özgün Tarif olarak hazırlanan iki çeşit oje, raflara sunuldu.

kfc

2. Burger King’in biftek kokulu parfümü

Burger King, 2015’te Japonya’da biftek kokulu parfüm çıkardı. 1 Nisan’da çıkması birçok insana kokunun şakadan başka bir şey olamayacağını düşündürdü. Ama yanılmışlardı. Etli koku, tanesi 42 dolara satışa sunuldu. Koku, “bir kurye motorunun pastırma fabrikasına çarptıktan sonra arkasında bıraktığı yanık lastik izi gibi” diye anlatıldı.

burger-kings-beef-scented-perfume

3. Burger King Vücut Spreyi

Bu parfüm, Burger King’in vücut kokularımızı değiştirmeye yönelik ilk girişimi değil. Fast-food devi, 2008’de Flame (Alev) isimli “kızartılmış etin çekici kokusu”nu piyasaya sürmüştü.

Flame, 2015’te piyasaya sürülen parfümden çok daha ucuzdu, tanesi 3.99 dolara satılmıştı.

burger-king-body-spray

4. Pizza Hut Kolonyası

Birçok insan pizza kokusunu sever ama pizza koklamayı sevmez. Pizza Hut, 2012’de Kanada’da kendi markasıyla parfüm çıkardığında bunu gözden kaçırdı.
Ürün, ilk olarak Pizza Hut Kanada Facebook sayfasındaki 100 takipçiye gönderildi. Ama bir sonraki sene marka Sevgililer Günü reklamı için kokuyu tekrar çıkardı.

Pizza Hut pazarlama kurulu başkanı Kurt Kane, o dönemde basına, “Pizza Hut kolonyası en rağbet gören ve en nadir kokularından biri” olduğunu söyledi.

eau-de-pizza-hut

5. Cheetos’un Cheeteau parfümü

Cheetos, 2014’te piyasaya sürdüğü kendine özgü peynirli cipsinin aromasıyla hazırlanan kolonya ile ABD’yi şaşırttı.

Kolanyanın kokusu, “gerçekten Cheetos gibi: yağlı, keskin peynir aromalı ama limonsu bir tatla dengelenmiş” olarak tarif edildi. Sınırlı sayıda çıkarılan parfüm gerçekti, ama reklamı 1 Nisan şakasıydı.

cheetos-cheeteau-perfume

6. Zippo parfüm

Vücudunuzu çakmak gazı kokutmak çok da iyi bir fikir değil. Zira Zippo’nun 2012’de kolonya işine girmesine insanların şaşırması da bu yüzden.
Zippo CEO’su Greg Booth, The Toronto Star’a yaptığı açıklamada, “Çakmak gazı gibi kokmadığını söyleyebilirim. Bana kalırsa tamamen benzersiz. Mükemmel kokuyor ve ben çok seviyorum” dedi.

Kolonya, tütün ürünlerine olan düşmanlığın içinde canlı kalmaya çalışan Zippo’nun ürünlerinden yalnızca biri.

zippo

7. Carlsberg’in bira aromalı güzellik ürünleri

Tek bir bira aromalı güzellik ürünüyle yetinmeyen Carlsberg, tüm bir seri çıkardı. Bu seri şampuan, saç kremi ve vücut losyonu içeriyordu.

carlsbergs-beer-flavored-beauty-range

8. Lidl’ın “Izgara Parfümü”

Alman süpermarketi Lidl, mangal kokusu veren “Izgara Parfümü”nü çıkarmak için Max Perttula parfüm firmasıyla 2015’te güçlerini birleştirdi.
Huş ağacı, göl suyu ve duman aromasından oluşan koku, sosyal medyada dikkat çeksin diye çıkarıldı.

9. Play-Doh Parfüm

Play-Doh’un 50.yıl dönümünü kutlamak için ana firma Hasbro tarafından, 2006’da sınırlı sayıda parfüm piyasaya sürdü. Oyun hamuru kokulu parfümün, insanların çocukluk anılarını canlandıracağı düşünüldü.

play-doh-perfume

10. Cheez-It Dudak Balmı

Peynir krakeri markası Cheez-It 2009’da bir dudak balmıyla ortaya çıktı. Eat Me Daily, “Tuhaf ama neredeyse kahvaltılık gevrek gibi kokuyor” şeklinde yorumladı.

cheez-it-lip-balm


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap