Dünya çapında tanınmış markaların isimlerinin nasıl seçildiğini hiç merak ettiniz mi? Bazısı Latince‘den devşirilen kelimelerden meydana gelirken bazısının hiçbir anlamı bulunmuyor.

İşte çok yakından tanıdığımız 12 markanın isimlerinin hikayeleri;

Google: İnternet devinin ismi “100 sıfırlı sayı” anlamına gelen matematik terimi “googol”dan geliyor.

Googleplex in Silicon Valley

Ikea: Ikea’nın kurucusu Ingvar Kamprad‘ın baş harfleri ile büyüdüğü köy ve çiftliğin isimleri olan Elmtaryd ile Agunnaryd‘ın baş harflerinin birleşmesinden oluşuyor.

IKEA

LEGO: Danca “leg ve got” kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Bu iki kelime “İyi oyunlar” anlamına geliyor.

Oracle: Şirketin ismi, kurucu ortakları Larry Ellison ve Bob Oats‘un CIA için geliştirdikleri bir projeden geliyor. Proje, her soruya cevap veren bir veritabanı olması planlanmış.

Pepsi: Mucidi Caleb Bradham, Pepsi’nin ismini ilk olarak “Brad’s Drink” (Brad’in içeceği) olarak koymuş. Ancak bu fikirden vazgeçen Bradham 1898 yılında “hazımsızlık” anlamına gelen “dyspepsia” kelimesinden türeterek içeceğe Pepsi ismini vermiş.  Bradham, içeceğinin sindirime yaradığını düşünerek bu ismi seçmiş.

Vintage Pepsi

Reebok: Bir tür antilobun ismi olan “Rhebok”un farklı şekilde yazılışı olan kelimenin hız ve zarafeti anımsatması istenmiş.

Skype: Orijinal ismi “Sky Peep to Peer” (uçtan uca gökyüzü) olarak belirlenen isim kısaltılarak “Skyper” halini almış. Sonrasında kelimenin sonundaki ‘r’ harfi düşerek markanın ismi bugünkü halini almış.

Sony: Anlamı “ses” olan Latince kelime “sonus” ile argoda “genç erkek” anlamına gelen “sonny boy” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Spotify: İsim hikayesi en absürd olan markalardan birisi Spotify. Kurucuları Daniel Ek ve Martin Lorentzon geliştirdikleri ürüne isim bulmak üzere beyin fırtınası yaparken Ek‘in bir kelimeyi yanlış anlayarak “Spotify mı?” demesi üzerine bu söz ikilinin çok hoşuna gitmiş. Ancak ismin bu kadar manasız olmasından utanan Ek ve Lorentzon şimdilerde Spotify‘ın “spot” ve “identify” kelimelerinin birleşiminden oluştuğunu söylüyorlar.

Starbucks: Kahve devinin ismi Herman Merlville‘in ünlü romanı Moby Dick‘ten alınmış.

Amazon: Kurucusu Jeff Bezos isim koyarken, alfabetik olarak listenin üstünde yer almasını istediği için ‘A’ harfi ile başlamasına özen göstermiş. Bezos kurduğu işin çok büyük ve başarılı olmasını istediği için dünyanın en büyük nehrinin isminin münasip olacağını düşünmüş.

Canon: Orijinali Budizm‘de bir tanrı olan “Kwanon”ken markanın adı 1935 yılında dünya çapında daha çok kişiye hitap edebilmesi için Canon‘la değiştirilmiş.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap