Sevilen YouTube kanallarından Çay Kahve İnsan, öğrenci, yeni mezun ve genç profesyonelleri iş hayatına hazırlarken, şirketlere yetenek yönetimi ve işveren markası çözümleri sunan bir platform olan Toptalent.co‘nun kurucu ortağı Mehmet Aksu ile girişim ve işleyiş üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Şimdi sizleri bu güzel çalışmayla baş başa bırakıyoruz.

Neden bu girişimi kurdunuz?

Tüm gelişmekte olan ülkelerde üniversitelerle iş hayatı arasında “Skills Gap” dediğimiz boşluk bulunuyor. Yani, iş hayatına girecek kişilerin ihtiyaç duyduğu donanımı sağlamakta üniversiteler yeterli olamıyor. İkisi arasında bir dil ve tarz farklılığı var. Bu farklılıkları gidererek şirketler ve yetenekler arasında bir köprü olmak için yola çıktık. Bazı fikirler dahicedir, bazıları ise çok aşikar. Biz aşikar fikir tarafındayız. Dünyada neredeyse tüm ülkelerde bu işi yapan Online bir platform var. Türkiye’de böyle bir platform yoktu ve biz de profesyonel tecrübelerimizle bu boşluğu doldurmak üzere yola çıktık. Geldiğimiz noktada doğru işi yaptığımızı görüyoruz.

Toptalent nedir?

Şirketler ile genç profesyoneller, yeni mezunlar ve öğrenciler arasında bir köprü görevi görüyorız. İş hayatına girişte öğrenci ve yeni mezunların deneyim, rehberlik ve Networking ihtiyacını karşılamayı amaçlayan platformda, öğrenci ve yeni mezunlara özel iş ve staj ilanları, yetenek programları, Networking buluşmaları ve iş hayatıyla ilgili haberler, kariyer tavsiyeleri ve kariyer koçluğu yer alıyor. Adaylar platforma ücretsiz üye olarak, yeteneklerini geliştiriyor, kendilerini gösteriyor ve hayalini kurdukları şirketlerde kariyer fırsatlarını değerlendiriyor. Ayrıca kariyerlerine yön vermek için kendilerine kariyer koçu ve mentor bulabiliyorlar. Şirketler de on binlerce yeteneğe hızlı bir şekilde ulaşabiliyor, şirketlerine ilgi duyan yeteneklerle buluşuyor ve yeni yetenekleri erkenden keşfedebiliyorlar.

Toptalent’in çalışma mantığı nedir? Kısaca bahseder misiniz?

Öğrenci ve yeni mezunlar siteye ücretsiz olarak üye olup, iş hayatına hazırlanıyorlar. Kendilerini iş dünyasında öne çıkaracak rehberlik, deneyim ve çevreyi kazanıyorlar. Şirketler ise bizimle çalışarak en yetenekli öğrenci ve yeni mezunlara en hızlı ve verimli şekilde ulaşıyor.

Neyi istiyorsunuz veya hedefliyorsunuz?

İş hayatında başarıyı hedefleyenlerin ilk adresi olmak için çalışıyoruz. Burada platformun üç temel ayağı var:

  • İşverenler tarafında hedefimiz yeteneğe gerçekten ihtiyacı olan ve gençlerle iletişimde kalmanın önemini bilen tüm şirketleri platformumuzda ağırlamak. Yetenekler tarafında hedefimiz kendini geliştirmeye açık, istekli, iş hayatında başarıyı hedefleyen tüm kişileri platforma üye yapmak.
  • Son olarak yetenekleri geliştirme konusunda uzman tüm partileri (Soft Skill eğitimi veren kurumları, dil okulları, MBA programları, kariyer koçları, mentorlar, tecrübelerini paylaşmak isteyen beyaz yakalı profesyoneller…) platformda ağırlamak.
  • Böylece kariyer odaklı bir ekosistem oluşturup burayı yaşayan, büyüyen organik bir yetenek platformuna dönüştürmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de belli bir eşiği aştıktan sonra global arenada sahne almak istiyoruz.

Türkiye’nin her alanda yetenekler çıkarması, uzun vadede ülke ekonomisinin orta gelir tuzağını aşmasının, yaşam kalitemizin yükselmesinin, uzmanlığın gelişiminin ve bulunduğumuz coğrafyada söz sahibi olabilmenin yegane yolu. Bu anlamda yenilikçi bir kariyer platformu ile aslında bir memleket meselesinin de hayalini kuruyoruz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap