Üniversitede bölüm adı denilince akla ilk gelen hukuk, mimarlık ve işletme gibi popülerliği üst düzeyde olan alanlar olurken, günümüzde ismini bile güçlükle telaffuz edebildiğimiz yeni sınıflar açılmaya başlandı. Bunlar arasında mezun olanın işinin hazır olduğu bölümler de var, ülkemizde değeri henüz anlaşılamayanları da… İşte bunlardan birkaçını sizler için derledik.

1. Balon pilotluğu

Nevşehir ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı içinde yerleşkesi bulunan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, diplomalı balon pilotu yetiştiriyor. Önceleri, bünyesinde açılan kurslarla balon pilotu yetiştiren yüksekokulun, YÖK’ün izniyle 2011’den bu yana ek yerleştirme kapsamında biri burslu olmak üzere 5 öğrenci alıyor. 2 yıllık bu bölümden mezun olan öğrenciler, isterlerse Dikey Geçiş Sınavı’na girerek Uçak Pilotluğu’na da geçebiliyor. Yeni mezun olan balon pilotları, 3 bin 500 lira maaşla işe başlıyor.

2. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü

Öğrenci ve velilerin aklında “şef” yetiştiren bölüm olarak yer etse de çok seçenekli bir meslek alanı.

Dört yıllık lisans programı süresince öğrencilere restoran, yiyecek – içecek yönetimi, yemek pişirme teknikleri yanında kültür sanat konularında da eğitim veriliyor. Bölümün amaçlarından biri zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmak.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunları, turizm sektörü, restoran zincirleri gibi mutfaklarda çalışabilir, köşe veya kitap yazarlığı yapabilir, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda denetçi olarak görev alabilecekleri gibi isterlerse kendi işlerinin patronu da olabilir.

Kısacası yiyecek alanının tümünü kapsayan bir iş yelpazesi olan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunlarının aldıkları ücretler, çalıştıkları alana göre değişiklik gösteriyor. 5 bin TL’nin üzerinde alan mezunlar da var, yurt dışında birçok gözde otelde çalışıp aylık maaşı 6 ila 12 bin dolar alan da var.

3. Moleküler Biyoloji ve Genetik

Matematik, fizik, kimya, biyoloji, laboratuvar, biyolojinin prensipleri, laboratuvar teknikleri ve bilimsel metotlar gibi konularda eğitimler verilen Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nün amacı, genetik ve biyoteknoloji alanında duyulan ihtiyacın karşılanması için kaliteli eleman yetiştirmektir.

4 yıllık eğitimi tamamlayıp bölümden mezunlar, bakanlıklar araştırma enstitülerinde, özel sektörde ise ilaç ve gıda endüstrisinde araştırma geliştirme birimlerinde görev alabiliyor. Ayrıca mezunlar hastanelerde görev yapabilecekleri gibi isterlerse kariyerlerine akademisyen olarak da devam edebilir.

4. Rekreasyon Bölümü

Telaffuzu zor bir bölüm adı olsa da öğrencilerin keyif alarak okuduğu alanlardan biridir. Rekreasyon Bölümü’nün çalışma alanları değişiklik gösterse de temelinde eğlence ve gösteri hizmeti vardır. Mezun olan öğrenciler; Turizm alanında animatörlüğü, halk oyunları, dans, müzik, festival, sergi gibi kültürel rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü, belediyeler, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde gençlik kampları ve üniversitelerde çalışabilirler.

Gelişmiş ülkelerde çok yaygın iş imkanına sahip bölümün, ülkemizde değeri yeteri kadar bilinmemekle birlikte üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde yaptığı animatörlükten öteye gitmemektedir.

5. Ergoterapi Bölümü

Dört yıllık eğitim sürecini ve stajını tamamlayan Ergoterapi Bölümü mezunları, devlet hastaneleri, üniversite araştırma hastaneleri veya özel hastanelerde görev almaya başlıyor. Ergoterapistler, örneğin kaza geçirmiş hastanın bir taraftan fiziki sorunlarını tedavi ederken bir taraftan da ihtiyacı olan psikolojik desteği veriyor.

Ergoterapistler, 2 bin 500 – 3 bin TL arasında maaş alırken ALES’te başarılı olanlar ise yüksek lisans veya doktora eğitim alma fırsatı elde ederek öğretim görevlisi olabiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap