Kimi öğrenciler harçlarını çıkararak kendi ayakları üstünde durmak için kimileriyse erken yaşta iş tecrübesi edinmek için çalışmak istiyor. İşte üniversite öğrencilerine derslerini iş önerileri…

1. Call center

Vardiyalı çalışma saatleri imkanı sunan çağrı merkezleri, üniversite öğrencileri için cazip bir iş alanı. Masa başı iş olduğu için bedensel yorgunluk olmasa da stres atmak isteyen insanların ilk hedefi olan call center çalışanları ruhsal olarak çökebiliyor.

2. Garsonluk

Kafe ve restoranlarda garsonluk yapmak, öğrencilerin en çok tercih edilen mesleklerden biri. Bedensel olarak yoran bir iş olmasına rağmen maaşın yanında bahşiş alabilme fırsatı olması enerji veriyor.

3. Özel ders

Özel bir alanda uzman olmanıza gerek yok, ilkokul öğrencisine yardımcı olacak seviyede bilgiye sahip olmanız yeterli. İngilizce ve matematik desteğe ihtiyaç duyulan derslerin başında geliyor. Günde bir iki saatinizi ayırıp komşunuzun çocuğuna ders vererek cep harçlığınızı çıkarabilirsiniz.

4. Köpek gezdirme

Özellikle büyük şehirlerde evcil hayvan besleyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Kendine bile zaman ayırmaya fırsat bulamayan çalışan kesim, tuvalet ve dolaşma ihtiyacı olan köpeklerine de yeteri kadar zaman ayıramıyor. Zengin muhitlerde oturan hayvan sahipleri, bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu durum üniversite öğrencilerine yeni bir iş kapısı açıyor.

5. Mağaza \ Market

Çalışma saatlerini, ders programlarına göre ayarlayan büyük mağaza ve market zincirleri, üniversite öğrencilerinin çoğunluk tercih ettiği bir iş alanı. Kasiyer, reyon görevlisi ve satış temsilcisi gibi görev alanları bulunan sektörde, performansa dikkat edildiği için mağaza sorumlusu gibi pozisyonlara yükselme imkanı da bulunuyor.

6. Turist rehberi

En az bir yabancı dile hakim olanların görev alabildiği bu sektörde para kazanırken gezme ve farklı kültürlerden insanlarla arkadaş olabilme imkanı yakalanabiliyor. Öğrenciler, genellikle okulların tatil olduğu dönemlerde turist rehberliği yaparak para kazanıyor.

7. Anketör

Günümüzde insanların gördüğü zaman pek hoşlanmadığı anketörler, genellikle harçlıklarını çıkarmak isteyen öğrencilerinden oluyor. İkna kabiliyeti yüksek ve ağzı iyi laf yapan insanların yapabileceği bir iş kolu olarak görülen anketörlük, verilere ihtiyaç duyan iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında…

8. Ürün tanıtım hostesi

Düzgün bir fiziğe sahip öğrenciler, fuarlarda stant sorumlusu olarak görev alabiliyor. Günlük ücret karşılığı yapılan bu işin tek kötü yanı, ürünü tanıtırken bütün bir gün güler yüzlü bir şekilde ayakta durarak ürünü tanıtmak.

9. Cast

Karakteristik bir yüzü ya da duru bir güzelliği olan öğrenciler cast ajansına kayıt olarak dizi setlerinde küçük rollerde, reklam çekimlerinde göre alabiliyor. Bazen TV programlarına seyirci olarak götürülen öğrenciler günlük para alıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap