İsveçli bir grup üniversite öğrencisi, elektrikli araba girişimleri için 1.2 milyon euro fon topladı ve Alman sanayi devi Siemens’in radarına girmeyi başardı.

Karşılıklı anlaşmaya varan iki taraf gelecek yıl 50 bin hafif binek araç üretimi konusunda uzlaşma sağladı.

İki kapılı araçlar, L7e olarak biliniyor ve 15kW motor gücüyle saatte 130 kilometre hız yapabiliyor. 400 kilogram ağırlığındaki araçlar 150 kilometrelik kapasiteye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Tasarlanırken dayanıklı malzemeler kullanılan araçlar 2017’nin sonlarında duyurulacak ve ilk siparişini 2019 yılında teslim edecek.

İlk yüksek kaliteli araçların hedef fiyatı 18 bin 200 pound’dan başlarken, İsveç’teki elektrikli akıllı araçların fiyatının 19 bin 110 pound olacağı düşünülüyor.

Aracın yönlendirme sistemleri ise normal bir arabadaki direksiyondan çok Wii adlı konsolun kumandasına benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Siemens’ten Ola Janson yaptığı açıklamada “Yaptığımız anlaşmanın sonucunda neler olacağını merakla bekliyoruz. Siemens, geleneksel ve düzgün bir şirket olmasının yanı sıra yenilikçi kimliğini de gösterebiliyor. Gençlerin de bu açıdan desteklenip sınırları ortadan kaldırmaları için elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerin kurduğu girişimin amacının ise otomobil ve teknoloji sektöründe ekolojik çözümler sunan araçlar üretip, otonom sürüş sistemleri üzerine yoğunlaşabilen teknolojiler geliştirmek olduğu belirtiliyor.

İlk olarak 2017 yılının sonbaharında açıklanacak araç, 2019 yılının başlarında siparişlerini tamamlayacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap