Birleşmiş Milletler ile Türkiye arasında “ev sahibi ülke anlaşması” imzalanarak Uluslararası Teknoloji Bankası’nın faaliyetleri başlatılacak. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Birleşmiş Milletler ile ev sahibi ülke anlaşması hazırlanacağını ve imzalanan anlaşmanın hemen ardından Uluslararası Teknoloji Bankası’nın faaliyetlerine başlanacağını açıkladı.

Gebze’de kurulması planlanan Uluslararası Teknoloji Bankası,  en az gelişmiş ülkeler için teknoloji bankası rolü üstlenerek uluslararası bir merkez olarak kurulacak. Bankanın kuruluş aşamasında Yüksek Düzeyli Uzmanlar Paneli oluşturduğunu açıklayan Faruk Özlü, kurulacak olan bankanın çok titiz bir şekilde planlandığını belirtti.

Gelişmişlik düzeyleri en az olan ülkeler için başta ihtiyaç analizi yapılarak, eksikliklerin giderilmesi için hizmet sunacak Uluslararası Teknoloji Bankası, ayrıca bu ülkelere bilim ve teknoloji politikaları konusunda destek de sağlayacağı tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler heyetinin kurulacak olan bankaya olan ziyaretinden de bahseden Özlü, ev sahibi ülke anlaşması konusunda mali yardımlar dışında diğer konularda da yardım anlaşması konusunun görüşüldüğünü ekledi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap