Dünyada artık siyasi bir konunun çözülmesi için masaya oturulduğunda eskisi gibi yüz yüze konuşmak yerine, WhatsApp gruplarını kullanarak iletişime geçmek daha önemli bir rol oynuyor.

Eğer iletişime geçmek istediği herhangi bir diplomat yakınlarında değilse ve o an için ulaşılması gereken biri ise WhatsApp devreye giriyor ve yazışmayı sağlıyor. Bir diplomatla gerçekleştirilen konuşmada açıklandığı üzere zorlu geçecek herhangi bir toplantı yerine WhatsApp üzerinden iletişime geçmek bazen daha sağlıklı olabiliyor.

telefon-diplomat

Milyonlarca insan tarafından kullanılan WhatsApp’ın, modern diplomasiye faydalı olabilecek birçok özelliği bulunuyor. Gruplarla kolayca paylaşılabilen hızlı ve güvenilir mesajlar diplomatların kendi aralarında geliştirdiği fikir birliklerinin dışarıya sızmaması için büyük önem taşıyor.

İlk olarak Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumlarda kullanılmaya başlanan bu yöntemin büyük ve eski binalarda çekmeyen sinyalleriyle uğraşmak yerine her yerden kolayca ulaşım sağlanan Wi-Fi sayesinde tercih edilmeye başlandığı söyleniyor.

theresa-may-telefon

İngiltere’nin bu yıl içinde yayınladığı bir rapora göre özel hazırlanmış şifreli devlet belgesi yerine, WhatsApp’tan konuşmak çoğu diplomatın hassas konuları konuşmak için kullandığı bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Diplomatların, Suriye ile ilgili konuların konuşulması için kullandığı bir WhatsApp gruplarının olduğu biliniyor.

Brüksel’de, WhatsApp Avrupa Birliği’nin toplantılarını organize etmek ve şehir dışındaki diplomatlarla iletişime kolayca geçebilmek için kullanılıyor. Bir diplomat ise Brüksel saldırılarında hızlı bilgi akışını sağlamak için WhatsApp kullanmıştı.
Bununla birlikte, WhatsApp konuşmalarının çoğunda dünya iletişim diline hakim olan emojiler kullanılıyor. Ülke bayrakları temsil edilen ülkenin kısaltması için, el sıkışan emoji bir anlaşmaya varıldığı için ve en ilginç bilgi olan gri uzaylı emojisinin Vladimir Putin için kullanıldığı söyleniyor.

Kaynak: Guardian


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap