Meyve aromalı maden suyu ve limonata ile Türkiye pazarında dengeleri değiştiren Uludağ İçecek şimdi de gözünü dünya pazarlarına dikti. Şirketin üst düzey yöneticileri firmanın bilinmeyenlerini ve gelecek planlarını anlattı.

Türkiye’de kola pazarı hariç en büyük içecek şirketi olan Uludağ İçecek, 5 kıtada 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Öncelikli pazarları Almanya, Irak, Filistin, Kıbrıs, Romanya, Avusturya ve İngiltere olan Uludağ; Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’da pazar sahibi olmak istiyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanvekili Ömer Kızıl ve Genel Müdür Mete Öz, Uludağ’ın geçmişini ve gelecek vizyonunu Hürriyet gazetesine anlattı. Röportajın dikkat çeken ayrıntıları;

1. Eski adı Keşiş Dağı’ydı

Uludağ markasının doğuşu Cumhuriyet öncesine, 1912’ye kadar uzanıyor. Önceleri Keşiş Dağı Maden Suyu olarak bilinen marka Keşiş Dağı’nın adı Uludağ olarak değişince 1926 yılında Uludağ adını almış.

2. Gazozun formülünü 18 yaşında buldu

Bugün ‘Efsane’ olarak anılan Uludağ Gazoz’un formülünü Nuri Erbak, 18 yaşındayken bulmuş ve ürün şirketin bugünlere taşınmasında en önemli kilometre taşı olmuş.

3. Frutti dönüm noktası oldu

2001 yılındaki krizde Bursa’daki fabrikasını satarak Yenice’deki yeni fabrikasına taşınan Uludağ için 2002’de üretimine başlanan meyve konsantre soda Frutti bir dönüm noktası olmuş.

Bilinenin aksine Uludağ’ı sıçratan ürün Uludağ Limonata değil Frutti markası olmuş. Yine 2002’de pazara sürülen ürün maden suyu satışlarını bir anda fırlatmış.

4. Robotlar çalışıyor

Yenice’deki fabrikada son teknoloji ile üretim yapan Uludağ’da neredeyse her aşamada robotlar devrede. Bu yüzden şirkette üretim aşamasında sadece 253 kişi çalışıyor. Mali işler ve satış-pazarlama dahil toplam çalışan sayısı ise 1066 kişi.

5. Kola hariç zirvede

Limonata kategorisinde yüzde 60’ın üzerinde pazar payıyla lideri. Meyveli maden suyu kategorisinde de ilk sırada. Gazoz ve maden suyunda da ilk üç içinde.

6. 200 tır sevkıyat

Uludağ İçecek, ürünlerinin yaklaşık yüzde 65’ini kendi dağıtım ağı ile tüketiciyle buluşturuyor. Fabrikadan yaz döneminde günde 200 tır ürün sevkıyatı yapılıyor.

7. Tek tutmayan ürünü buzlu çay

Şirket bugüne kadar hangi ürüne el atsa piyasada tutmuş, biri hariç. Tutmayan tek ürünün buzlu çay olmuş. Ama Uludağ, buzlu çay işini tamamen rafa kaldırmamış önümüzdeki dönemde ürün gamına yeniden katılırsa sürpriz olmayacak.

8. Kolaya alternatif aradı

15 yıl önce kola pazarının daralacağını öngören şirket, bu alana girmek yerine kolaya alternatif yeni ürünler piyasaya sürmeye yönelmiş.

9. Maliyet artmasına rağmen glikoz kullanmıyor

Sektörün geneli glikoz kullanmasına rağmen Uludağ, maliyet yüzde 25 artmasına rağmen tüm ürünlerinde sadece şeker pancarından üretilen şeker kullanıyor. Bunun şirkete yıllık maliyeti 10 milyon lira.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap