Murat Ülker, “Pladis” adıyla global bir kurumsal kimlik oluşturmak için Godiva, DeMet’s, United Biscuits ile Ülker Bisküvi‘yi tek çatı altında toplama kararı almıştı. Ülker Bisküvi’nin yüzde 21’i Pladis’e devredilmesiyle birleşme operasyonu başlamış oldu.

2014’te 3 milyar dolar ödeyerek İngiliz United Biscuits’i satın alan Yıldız Holding, dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi haline geldi. 2007’de lüks çikolata üreticisi Godiva’yı 850 milyon dolara, 2013’te de 211 milyon dolara ABD’li şekerleme üreticisi Demet’s Candy’yi satın almıştı. Murat Ülker’in yaptığı bu satın almalar Ülker Bisküvi ile birlikte kendi alanında Türkiye’nin en büyüğü olan Ülker Ailesi’ni dünya devleri arasına soktu.

Ancak Murat Ülker, her şirket tek başına önemli bir güce sahip olsa da güçlerini tek bir çatı altında topladıklarında tam anlamıyla global bir şirket haline geleceklerini düşünüyordu. Ülker’in bu stratejisi Ocak 2016’da kurulan Pladis şirketiyle hayat buldu. Atıştırmalık alanında faaliyet gösteren bütün şirketlerin (Godiva, DeMet’s, United Biscuits ile Ülker’i) Londra’da kurdukları Pladis çatısı altında toplanacağı açıklanmıştı. Murat Ülker, bu yeni stratejiyi anlatırken ” Ülker manasına gelen, Latince 7 yıldızdan oluşan Pleiades takımyıldızının isminden ilham aldık. Yani Ülker’i globale tercüme ediyoruz” demişti.

Pladis, işlemlerinde para birimi olarak sterlin kullanacak.

Bu dev operasyonun en önemli adımlarından biri geçen hafta atıldı. Ülker Ailesi’nin çatı şirketi Yıldız Holding, Ülker Bisküvi‘nin yüzde 21’ine karşılık gelen 71,82 milyon adet hisseyi Londra’da kurulu Pladis Foods Limited‘a sattı. Yıldız Holding‘ten borsa dışında yapılan satış için ailenin bir şirketi diğerine 1,4 milyar lira ödedi. İşlem sonrasında Yıldız Holding‘in Ülker‘deki doğrudan payı yüzde 49,92’den yüzde 28,92’ye gerilemiş oldu. Kalan hisselerin de ilerleyen dönemde Pladis’e devredilmesi bekleniyor.

Dünya devi dört şirketi bünyesinde toplayacak olan Pladis, 14 ülkede faaliyet gösteren 77 fabrika, 300 marka ve binin üzerinde satış noktasına sahip olacak.
Yıldız Holding CFO(Mali İşler Başkanı)’su Cem Karakaş, birleşmelerin ardından 2018’de 5,5 milyar sterlinlik ciroya ulaşması planlanan Pladis’i Londra ya da New York Borsası’nda halka açabileceklerini söylemişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap