Kozaköy, İzmit Darıca’da 2012 yılında kurulan, özellikle eğitilebilir zihinsel engelli bireylerin, hayata tutunmasını hedefleyen; aile odaklı koçluk hizmetinin uygulandığı, engelli bireyler için tasarlanmış ülkemizdeki ilk ve tek yaşam köyü.

Gelişmiş dünya ülkelerinde yarım asırdan fazla süredir bu tür yaşam köyleri mevcut. Ülke nüfusumuzda da yeni tanı konan engelli çocuk sayısındaki artış sebebiyle (9 milyon engelliden 2.5 milyonu zihinsel engelli ve 5 binden  fazlası da otizmli olarak ifade edilmiştir), olaya duyarsız kalınamamış ve bu köy kurulmuş.

14 dönüm açık, 550 m2 kapalı alana sahip bu köy, içerisinde meyve ağaçları, tenis kortu, havuzu ve daha pek çok avantajı ile özel bireylere, özel yaşam alanı yaratmak amaçlanmaktadır. Hedef: Engelli bireyin, aile ile birlikte yaşama davranışı geliştirmesini sağlamak ve çocukların hayata daha kolay adapte olabilmesine yardımcı olmaktır.

Eğitimin odağına aileyi koyarak onlara koçluk yaparken, aile bireylerinin en azından anne-çocuk ve kardeşi de eğitime katarak, engelli bireyin eğitim alırken onlarla aynı ortamda bulunması hedeflenmiş. Şu anki mevcut yapıda yatılı olarak on aile alınabilmekte. Randevu sistemi ile yurt içinden ve yurt dışından gelen taleplere cevap verilmekte.

Aile koçluğunun yanı sıra, aile içi iletişim, kendine yetme, sosyal hayat uyumu, duygu durum düzenleme, brain-fit stüdyo gibi pek çok uygulama ile engelli bireylerin gelişimi desteklenmekte.

Uluslararası bir uygulama olan Dr. Alfred Tomatis’in kulağın duyma organından öte olduğunu ve bireyin yaşamsal çerçevesinde anne ile kopmaz bağlarını dikkate alarak geliştirdiği, TOMATIS SİSTEM sayesinde, temelde yatan davranışsal bozuklukların ve mental gelişim problemlerinin özel eğitim sayesinde önüne geçilerek öğrenmenin hızlı gerçekleştirilmesi amaçlanmakta.

Kaynak: www.kozakoy.com.tr


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap