Erzincan'da devlet desteği ile 49 yıllığına kiraladığı 222 dönümlük -kendi deyimiyle- Kurtlar Vadisi'ne ceviz ağaçları eken girişimci Yusuf Taşyumruk, ilk mahsülünü aldı.

Taşyumruk, arazinin maddi karının mühim olmadığını, onu asıl sevindirenin bu çorak araziyi yeşillendirmek olduğunu söyledi.

Devletin, doğuda ağaç yoksunu kullanılmayan alanların ceviz ağacı dikilerek ekonomiye kazandırılması amacıyla başlattığı proje çerçevesinde, Erzincan'da uzun süreli kiraladığı araziye tamı tamına 2.300 ceviz fidanı eken Taşyumruk, emeğinin karşılığını aldı.

Erzincan'ın Kuruçay köyünde yaşamını sürdüren Yusuf Taşyumruk, Orman ve Su İşleri Bakanlığının 8 yıl önce, Doğu Anadolu'da ağaç yoksunu kullanılmayan orman arazilerinin, ceviz ağacı gibi gelir getirici ürünlerin fidanları dikilerek ekonomiye kazandırılması ve çiftçinin de ek gelir elde edip geçimini sağlaması amacıyla başlattığı destek projesinden yararlanmaya karar verdi.

Bu isteği doğrultusunda 3 yıl önce köyü yakındaki yaklaşık 222 dönümlük boş, atıl araziyi kiralayan ve değerlendiren Taşyumruk, yine devletin ücretini karşıladığı ceviz ağaçlarını araziye ekti.

Taşyumruk, bu tarihten itibaren damlama sulama yöntemiyle su verip bakımını yaptığı cevizlerden ilk mahsulünü ise bu sene almayı başardı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap